Mac za 299 dolarów!

No i okazało się, że na rynku dostępny jest Mac za jedyne 299 dolarów. Jak to możliwe? Za sprawą zaprezentowanego niedawno urządzenia Apple TV. Okazało się, że po niewielkich modyfikacjach można na nim uruchomić pełny system Mac OS X!

Użytkownik kryjący się pod pseudonimem semthex z serwisu Hackint0sh.org spreparował specjalne jądro systemu Mac OS X, które pozwala na uruchomienie pełnego systemu na tej niewielkiej maszynce. Tym sposobem za niecałe 300 dolarów możemy mieć komputer z działającym systemem ze stajni Apple.

Semthex włączył do jądra systemu specjalną procedurę emulującą instrukcje SSE3, zmodyfikował szczegóły dotyczące zarządzania pamięcią oraz usunął kod odpowiedzialny za sprawdzanie samego procesora. Apple TV jest wyposażone w procesor Pentium M, który nie posiada wsparcia dla SSE3 i dlatego system nie mógł być na nim normalnie uruchomiony. Dzięki zastosowaniu tych kilku "trików" operacja ta się wreszcie udała.

Mac za 299 dolarów!

MacOS X uruchomiony na Apple TV

W rezultacie otrzymujemy Mac OS X, na którym działa domyślnie zablokowany port USB, pozwalający na podłączenie myszy i klawiatury, działają standardowe aplikacje systemu. Nie ma jeszcze wsparcia dla przyspieszonej sprzętowo grafiki (Quartz Extreme) i dźwięku. Udało się natomiast uruchomić obsługę sieci Ethernet. Szczegółową instrukcję postępowania znaleźć można w serwisie AppleTVhacks, a dodatkowych informacji można szukać w wątku na forum serwisu Hackint0sh.org.

Więcej o "niestandardowych funkcjach" Apple TV pisaliśmy już kilka dni temu w artykule "Łamanie Apple TV".