MacBook Air 2021 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [16.06.2021]

Po trzech latach obecności na rynku Apple zamierza wprowadzić na rynek zupełnie nowego MacBooka Air. Co wiemy o nadchodzącym tanim laptopie od Apple?


Apple długo zwlekało z prezentacją nowego MacBooka Air. Finalnie po latach oczekiwania w 2018 roku zobaczyliśmy zupełnie nowego MacBooka Air z ekranem Retina oraz portami USB Typu C/Thunderbolt 3.

MacBook Air 2021

MacBook Air 2021

Kolejna duża aktualizacja polegająca na wymianie podzespołów odbyła się w marcu 2020 roku. MacBook Air otrzymał wtedy klawiaturę Magic Keyboard oraz czterordzeniowe układy Intela. Po zaledwie pół roku dokonano kolejnej aktualizacji - MacBook Air otrzymał procesor Apple M1, lepszy ekran oraz porty Thunderbolt 4.

W sieci mówi się, że aktualnie sprzedawany MacBook Air to model przejściowy, a wkrótce na rynku pojawi się zupełnie nowy MacBook Air zaprojektowany specjalnie z myślą o procesorach Apple Silicon. Dodatkowo całość ma być dostępna w wielu# wersjach kolorystycznych. Co wiemy o nadchodzącym "tanim" laptopie od Apple?

Mark Gurman z Bloomberga, który ma dostęp do wiarygodnych źródeł twierdzi, że Apple pracuje nad zupełnie nowym, cieńszym i lżejszym MacBookiem Air. Jon Prosser dodaje, że komputer dostępny będzie w kilku wersjach kolorystycznych - takich samych jak iMac 24 Retina 4,5K zaprezentowany w 2021 roku.

Powyższe plotki wskazują na premierę nowego, taniego urządzenia. Nadchodzący laptop od Apple może być kolejną generacją MacBooka Air, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby była to reinkarnacja MacBooka produkowanego w latach 2015-2019.

Kiedy zadebiutuje nowy MacBook Air?

Według raportów z początku tego roku, MacBook Air ma trafić do sprzedaży w drugiej połowie 2021 roku. Zakładają one również, że w związku z pandemią debiut może zostać odroczony do początku 2022 roku.

MacBook Air 2021

MacBook Air 2021

Logiczna byłaby premiera w październiku 2021 roku - 12 miesięcy po debiucie pierwszego MacBooka z procesorem Apple M1. Obecny model sprzedaje się bardzo dobrze i nic nie wskazuje na to, aby Apple miało powody do niezadowolenia.

MacBook Air 2021 - Cena

Kolejna generacja MacBooka Air nadal będzie najtańszym komputerem przenośnym w portfolio Apple. To obecnie także najbardziej opłacalny wybór w kategorii wydajność-cena.

Obecnie na rynku znajdziemy następujące konfiguracje MacBooka Air (BTO - Build to Order - komputery gotowe do zakupu u Apple i autoryzowanych sprzedawców):

  • M1 MacBook Air, 8-rdzeniowy CPU, 7-rdzeniowy GPU, 8 GB RAM, 256 GB SSD - 5199 zł
  • M1 MacBook Air, 8-rdzeniowy CPU, 8-rdzeniowy GPU, 8 GB RAM, 512 GB SSD - 6449 zł

Dodatkowo każdą konfigurację możemy rozbudować do 16 GB pamięci operacyjnej (+1000 zł) oraz większych dysków (maksymalnie 2 TB).

W praktyce na promocjach bazową konfigurację kupimy nawet za 4500 zł.

Nowy model prawdopodobnie zachowa ceny aktualnego MacBooka Air. Oczywiście zaraz po premierze nie powinniśmy liczyć na obniżki cen. Z pewnością bazowa konfiguracja nadal dostanie 8 GB pamięci operacyjnej oraz 256 GB nośnik SSD.

MacBook Air 2021 - Wygląd

Plotki głoszą, że MacBook Air otrzyma zupełnie nowy design. Jon Prosser, który ujawnił kolorowego iMaca przed premierą uważa, że również MacBook Air zadebiutuje w wielu wariantach kolorystycznych.

MacBook Air 2021

MacBook Air 2021

Prosser przekazał również, że Apple zrezygnuje z klasycznej konstrukcji klina na rzecz płaskiej obudowy podobnej do MacBooka Pro. Całość będzie zaledwie kilka mm grubsza od portu USB Typu C. W kwestii złącz nadal możemy liczyć na dwa porty USB Typu C z Thunderbolt 4.

Mark Gurman z Bloomberga potwierdza, że MacBook Air kolejnej generacji będzie lżejszy.

MacBook Air 2021 - Ekran

Plotki głoszą, że 13 calowy MacBook Air 2021 otrzyma ekran wykonany w technologii Mini-LED. Podobne panele trafiły już do tegorocznych modeli iPada Pro.

Wyświetlacz typu Mini-LED to technologia łącząca zalety paneli IPS LCD oraz OLED.

Oto najważniejsze zalety wyświetlaczy Mini-LED:

  • Głębsze i ciemniejsze czernie
  • Jaśniejsze, bogatsze kolory
  • Lepszy kontrast
  • Brak problemów z wypalaniem się ekranów OLED
  • Bardziej efektywne zużycie energii
  • Możliwość produkcji cieńszych ekranów

Ekran Mini-LED w MacBooku Air nie będzie dotykowy. Zabraknie również paska Touch Bar, który ma zniknąć również z MacBooka Pro.

MacBook Air 2021 - Specyfikacja techniczna

Jakie nowości wewnątrz cieńszej i mniejszej obudowy przewiduje dla nas Apple?

Apple M1

Apple M1

Z pewnością MacBook Air będzie nieco mniej wydajny od modelu Pro. Wszystko ze względu na pasywną konstrukcję, która nie przewiduje zastosowania klasycznego chłodzenia. Dla przeciętnego konsumenta to spora zaleta - komputer cały czas pracuje bezszelestnie.

Z pewnością nowa generacja MacBooka Air wprowadzi na pokład ulepszone podzespoły. Oto, co możemy się po nich spodziewać.

MacBook Air 2021 - Procesor

Nowa generacja MacBooka Air otrzyma ulepszony procesor Apple Silicon. Obecnie nie znamy jeszcze jego nazwy. Zapewne będzie to układ Apple M1X lub Apple M2. Spodziewamy się, że będzie to ośmiordzeniowy układ z nieco wydajniejszą kartą graficzną.

Aktualna generacja MacBooka Air z procesorem Apple M1

Aktualna generacja MacBooka Air z procesorem Apple M1

Obecnie brakuje dokładnych przecieków na temat procesora. Możliwe, że zostanie wyprodukowany w nowszym procesie technologicznym.

MacBook Air 2021 - Pamięć operacyjna

Tak, jak pisaliśmy wyżej. Bazowo otrzymamy 8 GB szybkiej pamięci zunifikowanej (DDR4X). W opcji pojawi się możliwość rozbudowy do 16 GB. Możliwe, że Apple zaoferuje MacBooka Air z 32 GB pamięci operacyjnej. Wszystko zależy od zastosowanego procesora - Apple M1 wspiera maksymalnie 16 GB pamięci operacyjnej.

MacBook Air 2021 - Porty

Z pewnością możemy liczyć na dwa złącza USB Typu C z Thunderbolt 4. Pod znakiem zapytania stoi obecność magnetycznego złącza do ładowania MagSafe. Możliwe, że powróci ono w kolejnej generacji MacBooka Air. Pomimo dedykowanego złącza, komputer nadal naładujemy z wykorzystaniem portów USB Typu C. Oznacza to, że nie będziemy musieli posiadać dedykowanego zasilacza.

MacBook Air zaoferuje również klasyczne złącze słuchawkowe Jack 3,5 mm.

MacBook Air 2021 - Peryferia

W sieci mówi się również o nowych peryferiach. Chodzi głównie o kamerkę do wideorozmów oraz mikrofony. Elementy te zostały zaktualizowane w nowym iMacu i prawdopodobnie trafią do kolejnej generacji MacBooka Air. Mowa o kamerce FaceTime 1080p oraz systemie mikrofonów stereo.

Rozwiązania te ułatwią udział w wideokonferencjach.

AKTUALIZACJA 16.06.2021

Apple na konferencji WWDC 2021 nie zaprezentowało nowego MacBooka Air, ale przewidywaliśmy taki scenariusz. Bardziej prawdopodobna była prezentacja MacBooka Pro, ale Apple w tym roku ograniczyło się jedynie do premier nowego oprogramowania.

Najnowsze plotki sugerują, że MacBook Air 2021 pojawi się w sprzedaży w okolicach listopada - równo rok po premierze aktualnej generacji z procesorem Apple M1 i kadłubkiem znanym nam z poprzednich generacji.

W ostatnich tygodnia pojawiło się znacznie więcej informacji o MacBookach Pro. Wiemy, że komputery te mogą zadebiutować w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 roku. Po tej premierze Apple przygotowywać się będzie do wrześniowej konferencji. Zobaczymy na niej smartfony z rodziny iPhone 13 oraz nowe zegarki Apple Watch. Dopiero po tej imprezie planowana jest krótka przerwa i wprowadzenie na rynek MacBooka Air. Apple z pewnością będzie chciało zdążyć przed Świętami Bożego Narodzenia. Bazowy model MacBooka jest chętnie wybieranym prezentem gwiazdkowym.

MacBooka Air w kolorze srebrnym (z lewej) oraz Space Gray (z prawej)
Źródło: Digital Arts

MacBooka Air w kolorze srebrnym (z lewej) oraz Space Gray (z prawej)

Źródło: Digital Arts

Ostatnie dni potwierdziły również, że tegoroczne modele MacBooka Air oraz MacBooka Pro będą bardziej różnić się od siebie pod względem stylistycznym. MacBooka Pro nadal sprzedany będzie w klasycznych wersjach Space Gray oraz Silver. MacBooka Air jako bazowy sprzęt dla większości użytkowników upodobni się do iMaca i dostępny będzie w wielu wersjach kolorystycznych.

Wersje kolorystyczne MacBooka Air
Źródło: macworld.com

Wersje kolorystyczne MacBooka Air

Źródło: macworld.com

Nie chcesz czekać? Sprawdź, który model MacBooka warto aktualnie kupić.

Aktualizacja: 16 czerwca 2021 12:51