MacBook Air M2 vs. MacBook Air M1. Zapłacimy albo dużo, albo 1200 zł więcej

Najlżejszy i najmniejszy laptop Apple istnieje teraz w dwóch wcieleniach. Czy lepiej wybrać starszy, sprawdzony design, czy najnowszy pomysł na wygląd laptopa od Apple? Różnic jest sporo!


MacBook Air M2 vs. MacBook Air M1. Zapłacimy albo dużo, albo 1200 zł więcej

Fot. Apple

Nowy MacBook Air z procesorem M2 zdążył już przyzwyczaić nas do swojego wyglądu i świetnych osiągów. Jednak Apple nadal sprzedaje też jego starszego brata z czipem M1, który aktualnie jest najtańszym laptopem sprzedawanym przez firmę z Cupertino. Stawia nas to przed ciężkim dylematem - który z tych dwóch laptopów wybrać?

Z jednej strony wita nas dobrze znany już design, który może nie jest najbardziej zapierający dech w piersiach, ale przynajmniej wygląda standardowo i "bezpiecznie". Z drugiej jednak strony mamy zupełnie nowy laptop, który wprowadza do dalszej części ekosystemu Apple masywny notch, który wydaje się na dobre gościć w laptopach tego producenta. Jednak jest też mocniejszy procesor, z którym też wiąże się kilka problemów skupionych na dużym nagrzewaniu się. W którą więc stronę powinniśmy skierować nasz wzrok szukając kolejnego laptopa od firmy z Cupertino? Nie jest to wcale proste pytanie, gdyż każdy z nich ma swoje własne zalety i wady.

Zobacz również:

Jeśli z kolei szukacie czegoś mocniejszego, Apple przygotowało teraz odpowiedź na Wasze potrzeby - nowe 14- i 16-calowe MacBooki Pro z czipami M2 Pro i M2 Max. W tym artykule sprawdziliśmy, który laptop od Apple najlepiej kupić teraz oraz jakie wady i zalety ma każdy ze sprzedawanych aktualnie modeli. Jesli więc uznacie, że mniejsze urządzenia nie spełnią Waszych wymagań sprzętowych - warto skierować swój wzrok na mocniejsze propozycje Apple.

Aby pomóc na nie odpowiedzieć, przygotowaliśmy to poręczne porównanie, które pokazuje największe mocne i słabe strony każdego z tych modeli. Dzięki temu podjęcie decyzji o zakupie powinno być o wiele łatwiejsze.

MacBook Air M2 vs. MacBook Air M1. Zapłacimy albo dużo, albo 1200 zł więcej

Fot. Apple

MacBook Air M2 vs. MacBook Air M1 - wygląd

Nowy MacBook Air z M2 to duża zmiana w wyglądzie najtańszego laptopa firmy. Po raz pierwszy w historii Air odszedł od klasycznego, zwężającego się kształtu na rzecz płaskiej (ale wciąż bardzo cienkiej) linii. Z kolei Air z M1 nadal trzyma się starej, sprawdzonej formuły. Nowy model ma 1,13 cm na całej długości, a poprzednik w najgrubszym punkcie miał 1,61 cm. Ponadto nowy model jest nieznacznie lżejszy - waży 1,24 kg.

MacBook Air M2 vs. MacBook Air M1. Zapłacimy albo dużo, albo 1200 zł więcej

Fot. Apple

Różnica między MacBookami Air jest też widoczna w kolorach. Nowy laptop dodaje do standardowej gamy jeszcze jeden odcień - Midnight. Jest to wybór idealny dla fanów ciemnych laptopów, więc na pewno spodoba się wielu osobom.

Trzeba jednak przyznać, że oba MacBooki Air wyglądają bardzo dobrze. Poprzednia generacja nie straszy wyglądem (jak to miało miejsce w przypadku poprzedniego, przedpotopowego wręcz designu). Dlatego jeśli zależy nam tylko na tym, aby nasz komputer ładnie się prezentował - oba modele mają duże zalety. Decyzję więc możemy podjąć tylko na podstawie tego, czy chcemy mieć notch, czy nie (no i oczywiscie tego, czy nasz portfel wytrzyma podwyżkę ceny)

MacBook Air M2 vs. MacBook Air M1 - ekran

Na pierwszy rzut oka nowy Macbook Air zdecydowanie różni się od swojego poprzednika. W starszym modelu zobaczymy standardowy ekran 13,3 cala z cieńszymi ramkami po bokach i większymi na dole i górze. Z kolei nowy MacBook Air ma cienkie ramki z każdej strony, jednak dodaje do tego notch na górze ekranu, w którym umieszczona została kamera.

MacBook Air M2 vs. MacBook Air M1. Zapłacimy albo dużo, albo 1200 zł więcej

Fot. Apple

Sam ekran również jest ulepszony w nowym modelu. Jest on o 0,3 cala większy - ma przekątną 13,6''. Ponadto może pochwalić się rozdzielczością 2560 x 1664 piksele, a także jasnością na poziomie 500 nitów - to o 100 więcej od poprzedniego modelu.

MacBook Air M2 vs. MacBook Air M1 - specyfikacja techniczna

Nowy MacBook Air jest pierwszym przedstawicielem laptopów Apple z procesorem M2. Jest to układ, który oferuje (według Apple) o 18% lepszą wydajność procesora oraz aż o 35% lepszą wydajność układu graficznego. Dostaniemy również inne udogodnienia, jak bardziej rozwinięty Neural Engine i zintegrowany dekoder multimediów.

MacBook Air M2 vs. MacBook Air M1. Zapłacimy albo dużo, albo 1200 zł więcej

Fot. Apple

Aktualnie MacBooka Air M1 kupimy z SoC 8-rdzeniowym GPU i 7-rdzeniowym GPU. Z kolei nowy Air M2 dostępny jest w dwóch konfiguracjach - podstawowej z 8-rdzeniowym CPU i 8-rdzeniowym GPU oraz mocniejszej z 8-rdzeniowym CPU i 10-rdzeniowym GPU. Ponadto, starszy laptop możemy wyposażyć w 8/16 GB RAMu i do 2 TB pamięci wewnętrznej. Nowszy model możemy z kolei wyposażyć w 8/16/24 GB RAM i taką samą ilość pamięci masowej, co poprzednika.

Warto też wspomnieć, że nowy model w końcu dostał nową kamerę Face Time o rozdzielczości FullHD. Z kolei bateria w obu laptopach pozostałą bez zmian - w obu przypadkach oferuje ona 18 godzin działania bez podłączania do kontaktu.

W starszym Modelu znajdziemy 2 porty USB 4 oraz gniazdo AUX. Nowy MacBook Air uzupełnia ten wybór o złącze ładowania MagSafe, a jego port AUX ma możliwość obsługiwania słuchawek o wysokiej oporności. Nowy Air może więc byćświetnym wyborem dla domowych producentów muzyki lub entuzjastów dobrych dźwięków. Dzięki temu portowi, obsługa słuchawek z wyższą impedancją nie wymaga dodatkowego wzmacniacza słuchawkowego - wystarczy sam laptop.

MacBook Air M2 vs. MacBook Air M1 - cena

Do gustu wielu klientów może nie przypaść cena nowego laptopa Apple. MacBook Air M2 kupimy za 6999 zł za najtańszą wersję wyposażenia. Druga konfiguracja proponowana przez Apple, już z 10-rdzeniowym układem graficznym, kosztuje aż 8799 zł. Jednak za w pełni wyposażony egzemplarz możemy zapłacić aż 14799 zł!

MacBook Air M2 vs. MacBook Air M1. Zapłacimy albo dużo, albo 1200 zł więcej

Fot. Apple

W porównaniu do swojego następcy Air M1 wydaje się propozycją wręcz budżetową. Na stronie Apple jego ceny zaczynają się od 5799 zł, jednak w wielu sklepach znajdziemy go za o wiele mniej - kosztuje on nawet poniżej 4500 zł.

MacBook Air M2 vs. MacBook Air M1 - który laptop kupić

Odpowiedź na pytanie, który MacBook Air kupić, jest dość trudna. Jeżeli potrzebny nam jest tylko laptop do podstawowych zadań, jak pisanie maili czy przeglądanie internetu, Air z M1 nadal będzie najlepszym wyborem - jest on wystarczająco sprawny, aby spokojnie przez wiele lat dobrze spełniać te funkcje. Jednak jeśli chcemy mieć laptop, na którym w razie konieczności będziemy mogli edytować film w 4K, czy zrobić inne, bardziej intensywne rzeczy (jak renderowanie sceny lub trudniejsze zadania obliczeniowe) - a może po prostu zależy nad ma nowym designie i lepszej kamerce - MacBook Air z M2 na pewno będzie świetnym wyborem!

Aktualizacja: 27 stycznia 2023 16:50
Aktualizacja: 31 października 2022 15:34
Aktualizacja: 12 września 2022 16:46
Aktualizacja: 15 lipca 2022 13:39
Aktualizacja: 08 lipca 2022 10:23