MacBook Pro z procesorem Apple M1 rozebrany - jak wygląda chip ARM?

Wystarczył jeden dzień, aby użytkownicy rozebrali nowe komputery od Apple. Jak układ Apple M1 wygląda w rzeczywistości?

Od 17 listopada 2020 roku można kupować nowe modele Mac’a mini, MacBooka Pro 13 oraz MacBooka Air. We wnętrzu tych komputerów znajdziemy nowy układ Apple M1. Jest to ośmiordzeniowy chip wykorzystujący architekturę ARM. W środku znajdziemy także dedykowany układ graficzny, który w zależności od konfiguracji oferuje siedem lub osiem rdzeni. Całość uzupełnia 8 GB lub 16 GB zunifikowanej pamięci operacyjnej, która znajduje się bezpośrednio w procesorze.

MacBook Pro 13 2020 z procesorem Intel
Źródło: macworld.com

MacBook Pro 13 2020 z procesorem Intel

Źródło: macworld.com

Unikatowa architektura oraz jeszcze większa integracja podzespołów z procesorem wymusiła na inżynierach Apple lekkie przeprojektowanie płyt głównych. Jak wyglądają komputery z nowym układem Apple M1 pod maską?

Użytkownik Twittera o nicku @austinnotduncan postanowił rozebrać swojego nowiutkiego MacBook’a Pro 13 Late 2020. Porównaliśmy jego wygląd do poprzednich modeli z procesorem Intel Core i5 8257U.

Apple zmodyfikowało położenie poszczególnych podzespołów, ale konstrukcja komputera wygląda bardzo podobnie. Co ciekawe pomimo integracji procesora z pamięcią operacyjną firmie Apple udało się zmniejszyć heatpipe. Wszystko ze względu na obecność 5 nm architektury, dzięki której procesor wydziela mniej ciepła. Poprzednie MacBooki Pro 13 z dwoma portami Thunderbolt 3 miały 14 nm procesory ósmej generacji wspierane przez pamięć w standardzie DDR3L.

Rozebrany MacBook Pro z 2019 roku z procesorem Intel
Źródło: ifixit.com

Rozebrany MacBook Pro z 2019 roku z procesorem Intel

Źródło: ifixit.com

Dysk SSD oraz większość podzespołów nadal znajdują się od spodu. Podobnie, jak w starszych modelach nośnik SSD jest wbudowany bezpośrednio na płytę główną.

Zapoznaj się z recenzją macOS Big Sur.

Źródło: Twitter.com