MacBooki z procesorem Apple M1 tracą obsługę części aplikacji z iOS!

Apple zdecydowało się na dezaktywacje opcji pozwalającej na instalacje dowolnej aplikacji z iOS na komputerach wyposażonych w procesor Apple M1. Czy da się obejść ten problem?

Nowe komputery Apple wyposażone w procesor Apple M1 to specyficzne konstrukcje, które posiadają sporo zalet. Zaliczamy do nich między innymi kompatybilność z aplikacjami napisanymi z myślą o smartfonach iPhone oraz tabletach iPad.

Błąd podczas instalacji aplikacji z iOS
Źródło: slashgear.com

Błąd podczas instalacji aplikacji z iOS

Źródło: slashgear.com

Posiadacze komputerów MacBook Air, MacBook Pro oraz Mac mini są w stanie zainstalować programy napisane z myślą o iOS i iPadOS. Wszystko dzięki obecności procesora Apple M1 wykonanego w architekturze ARM oraz oprogramowaniu Catalyst.

W chwili obecnej w sklepie AppStore na Maca znajdują się już wybrane aplikacje z iOS i iPadOS, które możemy zainstalować. Mowa między innymi o AutoMapie, Żaapce, Twoje Biedronce i większej ilość programów. Niestety w sklepie w dalszym ciągu brakuje wielu popularnych programów, które dotychczas można było zainstalować we własnym zakresie.

Technicznie komputery z Apple M1 są w stanie obsłużyć każdą aplikację na iOS i iPadOS, ale Apple udostępniło deweloperów możliwość zablokowania instalacji na komputerach Mac. W związku z tym części programów nie zainstalujemy wykorzystując oficjalny sklep AppStore.

Dotychczas możliwe było skorzystanie z funkcji Sideload, aby zainstalować każdą aplikację napisaną z myślą o iOS oraz iPadOS. Niestety od wczoraj opcja ta jest niedostępna. Posiadacze komputerów z systemem operacyjnym macOS Big Sur 11.1 otrzymają błąd. Kolejna aktualizacja rozwojowa - macOS Big Sur 11.2 doda bardziej kompleksowe wyjaśnienie problemu.

Jeżeli zainstalowałeś wcześniej aplikacje z wykorzystaniem Sideload nie zostaną one usunięte. Portal 9to5Mac uważa, że w chwili obecnej nie da się obejść problemu. Wiązałoby się to z poważną integrację w system operacyjny macOS.

Posiadacze komputerów Mac z procesorami Apple M1 muszą liczyć na deweloperów, którzy coraz częściej udostępniają swoje aplikacje mobilne w AppStore na Macu.

Źródło: slashgear.com