MacOS 10.4.4 na platformę Intela złamany

Pomimo zabezpieczeń, jakie zastosowała firma Apple, aby uniemożliwić uruchomienie swojego systemu MacOS X 10.4.4 na komputerach innych producentów, pojawiły się informacje, że udało się tego dokonać. Nie pomogło zastosowanie modułu Trusted Platform Module (TPM), ani wykorzystanie w nowych makach EFI (Extensible Firmware Interface) - następcy przestarzałego już BIOS-u.

Jak donosi serwis OSx86 Project nowa wersja systemu MacOS X 10.4.4 została złamana. Pomimo, że firma Apple pozwala na uruchamianie swojego systemu operacyjnego tylko na własnym sprzęcie (pisaliśmy o tym w artykule "Nowy MacOS dalej tylko na sprzęcie Apple") i zastosowała wiele zabezpieczeń, które miały uniemożliwić uruchomienie MacOS-a na zwykłym pececie, to udało się już złamać pierwsze zabezpieczenia i można próbować instalować system Apple, na innych komputerach z procesorami Intela.

Największym problemem było zastosowanie przez Apple w swoich nowych komputerach, opartych na procesorach Intela, technologii EFI (Extensible Firmware Interface), mającej zastąpić przestarzały już BIOS. Jednak, jak widać i to zabezpieczenie udało się obejść.

Jak pisze twórca udostępnionych "poprawek", jest to dopiero pierwsza ich wersja i zostało jeszcze dużo do zrobienia, jednak jest to dobry start, który w końcu umożliwi uruchomienie MacOS X na zwykłym, domowym komputerze PC.

Więcej informacji: OSx86Project.org.