MacOS Monterey psuje stare komputery! Co jest powodem?

macOS Monterey, wydany w zeszłym tygodniu jako najnowsza wersja systemu macOS, blokuje starsze komputery Mac, przez co nie można ich włączyć.

Źródło: Apple

W zeszłym roku - wraz z premierą macOS Big Sur - pojawiły się podobne doniesienia o tym, że uaktualnienie powodowało blokowanie starszych modeli MacBooków Pro. Niecały rok później, przy okazji premiery macOS Monterey, podobne problemy wydają się mieć miejsce ponownie.

Co najmniej dziesięć osobnych postów (odnośniki do każdego z nich: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10) w Społeczności Wsparcia Apple zawiera skargi użytkowników, którzy twierdzą, że podczas próby zaktualizowania komputera Mac do systemu macOS Monterey, ekran komputera stał się całkowicie czarny i nie można go włączyć. Jeden z postów zawiera kilka komentarzy od użytkowników, którzy również zgłaszają podobne problemy. Podobne doniesienia pojawiają się również na Twitterze.

Zobacz również:

  • HBO GO - 8 porad, które każdy powinien znać
  • Gdzie najtaniej kupić MacBooka? [Aktualizacja 06.12.2021]
  • Najlepsze promocje na sprzęt Apple - iPhone, MacBook, Watch [6.12.2021]

Nawet jeden z naszych rodaków, Mieszko Ślusarczyk (@spitf1r3), napotkał podobny problem.

Komentarz do postu na forum Reddit zawiera spis doświadczeń pewnego użytkownika, który twierdzi, że najnowsza aktualizacja macOS Monterey całkowicie zepsuła jego iMac'a z 2017 roku.

Jednym z możliwych rozwiązań, które pojawiły się w Społecznościach Wsparcia Apple, jest konieczność przywrócenia lub odtworzenia oprogramowania sprzętowego komputera Mac. Jak czytamy w dokumencie Apple:

W bardzo rzadkich okolicznościach, takich jak awaria zasilania podczas aktualizacji lub uaktualnienia macOS, Mac może przestać reagować, więc firmware musi zostać przywrócony lub odtworzony.

Wszystkie raporty użytkowników sugerują, że problem dotyczy starszych modeli MacBook Pro, Mac mini oraz iMac. Nowsze komputery, oparte na Apple Silicon, nie wydają się mieć problemów, a przynajmniej wciąż nie pojawiły się doniesienia, jakoby te modele również borykały się z omawianym problemem.

Koniecznie sprawdź: Jak przeinstalować system operacyjny macOS na MacBook, iMac, Mac? [PORADNIK]