Macbook z procesorem ARM zadebiutuje pod koniec 2020/na początku 2021 roku

Komputer, na który czekamy od pięciu lat zadebiutuje w najbliższych miesiącach.

Apple w 2015 roku wprowadziło do sprzedaży 12 calowego MacBook'a z wyświetlaczem Retina. Ten ultrakompaktowy komputer nie posiada wentylatora, ani żadnych części mechanicznych. Po jakimś czasie od premiery w sieci zaczęły pojawiać się plotki, że Apple może odświeżyć MacBook'a i wykorzystać w nim układy ARM. Niestety do tej pory na rynku nie pojawił się żaden nowy komputer Mac z procesorem ARM, a na dodatek Apple wycofało ze sprzedaży 12 calowego MacBook'a.

Macbook z procesorem ARM zadebiutuje pod koniec 2020/na początku 2021 roku

Źródło: apple.com

Najnowsze informacje przekazane przez analityka Ming-Chi Kuo wskazują, że Apple pracuje na komputerem przenośnym z autorskim układem opartym na architekturze ARM. Komputer może zadebiutować pod koniec 2020 roku lub na początku 2021 roku.

Zobacz również:

Model Late 2020 lub Early 2021 sprzedawany będzie z niestandardowym procesorem ARM. W chwili obecnej nie wiadomo, o jaki model MacBook'a konkretnie chodzi. Apple może reaktywować 12 calowego MacBook'a lub wyposażyć procesor ARM do istniejących już modeli z rodzin Pro oraz Air. Naszym zdaniem najbardziej prawdopodobna jest implementacja procesora ARM do MacBook'a Air.

Kuo donosi, że komputer zaoferuje procesor ARM wykonany w 5 nm procesie technologicznym. Za jego produkcję prawdopodobnie odpowiedzialne będzie TSMC. Firma ta informuje, że produkcja w 5 nm ruszy w kwietniu tego roku.

Analityk donosi także, że Apple zdecyduje się na spore zmiany w swoim portfolio w 2021 roku. Dodatkowo Kuo donosi, że Apple pracuje obecnie nad odświeżonymi modelami MacBook'a Air oraz Pro, które zaoferują klawiatury mechaniczno-nożycowe. Te urządzenia powinny pojawić się w sklepach w połowie tego roku.

Masowa produkcja nowych modeli ma się rozpocząć jeszcze w marcu. Obecnie Apple oczekuje, aż podwykonawcy wznowią swoją działalność po ataku pandemii koronawirusa.

W sieci nie brakuje doniesień na temat przejścia ze stosowania procesorów Intel'a na autorskie układy ARM. Przypominamy, że kiedyś Apple wykorzystywało swoje procesory z rodziny PowerPC. W 2005 roku zostały one zastąpione przez układy Intel'a.

Źródło: wccftech.com