Macintosh ma 20 lat!

Dwadzieścia lat temu - 24 stycznia 1984 roku - korporacja Apple z wielką pompą wprowadziła do sprzedaży komputer o nazwie Macintosh 128k. Premierę urządzenia poprzedziła między innymi zrealizowana przez Ridleya Scotta reklama, która zdaniem krytyków, została uznana za 'reklamę wszechczasów'.

Macintosh ma 20 lat!
Wprowadzony w styczniu 1984 roku komputer Macintosh 128k oparty był na procesorze MC68000 i dysponował 'zawrotną' częstotliwością taktowania 8 Mhz oraz pamięcią 128 kB (brak dysku twardego). Monochromatyczny monitor o przekątnej 9 cali został zintegrowany w jednej obudowie z jednostką centralną. Na uwagę zasługuje fakt, iż wspomniany model po raz pierwszy posiadał stację dyskietek 3,5 cala (dyskietki o pojemności 400 kB).

Macintosh ma 20 lat!
Przez lata maszyny korporacji Apple ewoluowały na różne możliwe sposoby i w efekcie mamy dziś komputery dysponujące potężnymi procesorami G5 o częstotliwości 2 GHz, a Macintoshe są aktywnie wykorzystywane między innymi przez grafików komputerowych, specjalistów DTP, muzyków, filmowców, a także naukowców w NASA. Z okazji urodzin jubilatowi składamy najserdeczniejsze życzenia kolejnych 20 lat oraz rosnącej liczby użytkowników na rodzimym rynku!

Zobacz również:

  • Czy można zainstalować macOS na komputerze PC? [PORADNIK]
  • Recenzja: Recenzja Apple MacBook Air 15" (2023)

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: