Macowe skarby

Flip4Mac WMV Player 2.0.1... PCalc 3.0.2 ... i przydatne widgety.


Flip4Mac WMV Player 2.0.1... PCalc 3.0.2 ... i przydatne widgety.

Wtyczka QuickTime'a

Flip4Mac WMV Player 2.0.1

<strong>Świat bez odtwarzacza WMP</strong> Narzędzie Flip4Mac WMV Player umożliwia użycie QuickTime'a do odtwarzania większości plików multimedialnych w formatach WMV i WMA

Świat bez odtwarzacza WMP Narzędzie Flip4Mac WMV Player umożliwia użycie QuickTime'a do odtwarzania większości plików multimedialnych w formatach WMV i WMA

Pliki audio i wideo zgodne z formatem QuickTime są coraz częściej używane w Sieci, ale i tak można zaobserwować dominację Microsoftu w tej dziedzinie. Na wielu stronach dostępne są pliki multimedialne w formacie Windows Media, których odtwarzanie na Macintoshu może sprawiać problemy. Firma Microsoft oferuje darmowe oprogramowanie Windows Media Player (WMP), które obejmuje odtwarzacz multimedialny i moduł dodatkowy do przeglądarki internetowej. Niedawno ogłoszono jednak, że dalsze prace nad rozwojem tego produktu zostały wstrzymane.

Co gorsza, korzystanie z programu WMP jest mało wygodne. Nie jest możliwe przewijanie pliku z podglądem, a wstrzymanie i ponowne rozpoczęcie odtwarzania często powoduje utratę synchronizacji obrazu i dźwięku. Nie można nawet otworzyć dwóch filmów jednocześnie. Również moduł dodatkowy przeglądarki cechuje się podobnymi ograniczeniami.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby pliki Windows Media były rozpoznawane przez QuickTime'a. Na szczęście stało się to możliwe dzięki darmowemu komponentowi Flip4Mac WMV Player 2.0.1 (http://www.flip4mac.com ). Po jego zainstalowaniu można otwierać w QuickTime Playerze pliki wideo w formacie Windows Media Video (WMV) w wersji 7, 8 i 9, a także pliki audio w formacie Windows Media Audio (WMA) w wersji 7, 8, 9, Professional i Lossless. Dostępny jest także moduł dodatkowy, za pomocą którego można odtwarzać te pliki osadzone na stronach internetowych.

Panel preferencji pozwala na dostosowanie wielu aspektów odtwarzania zawartości Windows Media. Możliwe jest ustawienie opcji pozwalającej na zachowanie właściwych proporcji obrazu, odtwarzanie osadzonych plików w QuickTime Playerze, a nie w przeglądarce, a także importowanie całych plików lokalnych przez rozpoczęciem ich odtwarzania w celu zwiększenia wydajności.

Flip4Mac ma jednak pewne ograniczenia. Przede wszystkim nie jest możliwe odtwarzanie plików chronionych przez zabezpieczenia DRM. Czasami też występują pewne ograniczenia podczas odtwarzania plików w niektórych przeglądarkach, takich jak Mozilla Firefox.

Podsumowując, Flip4Mac WMV Player to świetne, darmowe narzędzie, które może ułatwić życie użytkowników Macintoshy. Mamy nadzieję, że producentowi tego narzędzia uda się także znaleźć sposób na wygodniejsze odtwarzanie plików Real Media.

Zaawansowany kalkulator

PCalc 3.0.2

<strong>Maszynka do liczenia</strong> Elastyczny interfejs kalkulatora PCalc można dostosować do swoich potrzeb

Maszynka do liczenia Elastyczny interfejs kalkulatora PCalc można dostosować do swoich potrzeb

Uwielbiam kalkulatory naukowe z dużymi ekranami, wieloma przyciskami i ogromną liczbą funkcji. Być może wynika to z tego, że kiedyś chciałem studiować fizykę. Z tego okresu pozostało mi przywiązanie do odwrotnej notacji polskiej (RPN), która jest używana przez naukowców do wprowadzania danych i wykonywania obliczeń.

W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wiele interesujących programów pełniących rolę kalkulatora naukowego. Moim

Flip4Mac WMV Player 2.0.1... PCalc 3.0.2 ... i przydatne widgety.

ulubionym narzędziem stał się napisany przez James Thomsona PCalc 3.0.2 ( 19 USD;http://www.pcalc.com ).

Obsługuje on zarówno odwrotną notację polską, jak i zwykły sposób wprowadzania danych.

Podobnie jak systemowy Calculator, również PCalc zapewnia tryb podstawowy z typowymi funkcjami. Po włączeniu zaawansowanych opcji uzyskuje się dostęp do funkcji, które zadowolą każdego miłośnika matematyki. Obejmuje to m.in. wirtualną taśmę papierową, szczegółowe informacje o aktualnie wyświetlanej liczbie, rejestr RPN oraz menu szybkiego dostępu do funkcji, stałych i poleceń konwersji.

Standardowe funkcje powinny wyglądać znajomo dla każdej osoby, która kiedykolwiek miała w rękach kalkulator naukowy. Ciekawym uzupełnieniem są trzy funkcje: Functions, Conversions i Constants. Pierwsza z nich umożliwia wykonywanie zaawansowanych obliczeń związanych z liczbami złożonymi, trygonometrią i finansami. Funkcja Conversions działa podobnie jak w systemowym kalkulatorze i umożliwia konwersję różnych miar długości, wagi, temperatury, głośności, ciśnienia, szybkości itd. Brakuje tylko możliwości przeliczania walut, ale podobną funkcję zapewnia widget Apple Unit Converter, który jest uruchamiany w Dashboardzie. Menu Constants pozwala szybko wprowadzać różne stałe, takie jak szybkość światła lub przyspieszenie standardowe.

PCalc zapewnia także drobniejsze, ale bardzo przydatne funkcje, które trudno znaleźć w innych kalkulatorach. Za pomocą poleceń Undo i Redo można cofać i przywracać poszczególne kroki obliczeń. Możliwe jest kopiowanie i wklejanie dowolnych liczb w formacie ASCII, UTF-8 lub UTF-16 - program automatycznie dokonuje odpowiedniej konwersji.

PCalc to chyba pierwszy kalkulator rozprowadzany w formacie Universal Binary, co oznacza, że można uruchamiać go na Macintoshach z procesorem Intela. W pakiecie można także znaleźć widget umożliwiający przeprowadzanie obliczeń w Dashboardzie. Widget nie zapewnia jednak atrakcyjnych paneli ani paska narzędzi, a także niektórych funkcji.

Aby program nie zakrywał innych okien, kiedy nie jest używany, można ustawić opcję powodującą jego automatyczne minimalizowanie. Powoduje ona ukrycie całego programu z wyjątkiem wyników obliczeń.