Macromedia FreeHand 10

Program firmy Macromedia to kolejna próba odebrania Adobe Illustratorowi tytułu najpopularniejszego programu do grafiki wektorowej.

Program firmy Macromedia to kolejna próba odebrania Adobe Illustratorowi tytułu najpopularniejszego programu do .

FreeHand - profesjonalny edytor grafiki wektorowej - od lat porównywano z Illustratorem lub Draw. Najczęściej jednak lepsze oceny zbierali rywale FreeHanda. W programie firmy Macromedia brakowało np. funkcji związanych z tworzeniem grafiki internetowej; interfejs programu był ubogi i niewygodny. Najnowsza wersja nareszcie zmienia tę sytuację. Free-Hand doczekał się nowego interfejsu, znanego z innych aplikacji firmy Macromedia, takich jak Flash, Fireworks czy też Dreamweaver. Palety narzędzi z kartami i ujednolicone z pozostałymi programami skróty klawiaturowe poprawiły obsługę aplikacji.

W podstawowej palecie narzędzi nowością jest Direct Selection Tool, czyli osobne narzędzie służące do modyfikowania ścieżek w bardzo podobny lub wręcz identyczny sposób jak w Illustratorze. We wcześniejszych wersjach Freehanda było to możliwe przy użyciu narzędzia Select z naciśniętym klawiszem [Alt], ([Option] w komputerach Mac). Nowością są również narzędzia wyboru kolorów obrysu i wypełnienia - wygodniejsze niż rozwiązania w poprzednich wersjach.

Jednym z najbardziej efektownych nowych narzędzi jest gradient konturowy, pozwalający wypełnić dowolnym gradientem równie dowolny i skomplikowany kształt. Osiągnięcie podobnego efektu w innych programach wektorowych wymaga dużej sprawności i wiele czasu.

FreeHand już wcześniej umożliwiał zapisywanie prostych animacji w formacie Flash (SWF), jednak w nowym wydaniu idzie jeszcze dalej. Obiektom i symbolom we FreeHandzie można przypisać akcje Flasha, np. GoTo, Play, Stop lub Load Movie. Należą one do najprostszych i podstawowych, ale umożliwiają tworzenie w pełni interaktywnych animacji Flash bez korzystania z tego programu. Wyniki można obejrzeć bezpośrednio we FreeHandzie dzięki wbudowanemu odtwarzaczowi Flash. Zresztą dla projektantów korzystających z Flasha FreeHand będzie bardzo pożądanym uzupełnieniem. Dużo lepiej radzi sobie na przykład z animacją przejścia jednego kształtu w drugi (Blend). We Flashu często wymagana jest interwencja użytkownika, gdyż generowane przez program kształty pośrednie nie mają wiele wspólnego ani z punktem początkowym, ani z końcowym animacji.

Jedno z nowych narzędzi - gradient konturowy. Rendering tej ilustracji trwał 97 sekund na komputerze z procesorem 533 MHz i 128 MB pamięci RAM.

Jedno z nowych narzędzi - gradient konturowy. Rendering tej ilustracji trwał 97 sekund na komputerze z procesorem 533 MHz i 128 MB pamięci RAM.

Nowością wersji 10. są również master pages, czyli swego rodzaju szablony stron. Elementy umieszczone na stronie nadrzędnej (master pages) pojawią się na wszystkich podrzędnych stronach dokumentu (child pages), ale bez możliwości edycji. Podobne rozwiązanie znają użytkownicy programów DTP, lecz w przeciwieństwie do nich FreeHand nie umożliwia umieszczenia w takim szablonie np. pustych okien tekstowych, w których można umieszczać różne treści na kolejnych stronach. Żaden z elementów umieszczonych na stronie master nie może być modyfikowany na stronach podrzędnych. Lecz we FreeHandzie można za to wykorzystać master pages do projektowania layoutu serwisu internetowego lub animacji. Brakuje jednak podstawowej, wydawałoby się, opcji, którą jest autonumerowanie stron. Wprawdzie FreeHand nie jest edytorem tekstowym, ale taka funkcja byłaby jak najbardziej na miejscu.

Oczekiwaną przez użytkowników nowością - obecną już w Illustratorze - jest możliwość wykorzystania dowolnego kształtu lub całego rysunku zapisanego jako symbol pędzla lub obrysu ścieżki. FreeHand automatycznie powtórzy z zadaną częstotliwością rysunek symbolu, w razie potrzeby przekształcając go nieco w ten sposób, aby odpowiadał kształtowi ścieżki. Daje to całkiem nowe, bardzo efektowne możliwości tworzenia rysunków, które wcześniej wymagałyby skomplikowanych zabiegów, wymagających dużych umiejętności w posługiwaniu się narzędziami wektorowymi.

Porównanie FreeHanda i Illustratora nie jest łatwe. Oba programy oferują bardzo zbliżony zestaw narzędzi i funkcji. Użytkownicy oczekujący od programu wektorowego ścisłej współpracy z Photoshopem oraz wymagający dobrej obsługi PostScriptu wybiorą zapewne Illustratora, ale dla grafików częściej korzystających z programu Flash, lecz wymagających bardziej precyzyjnych narzędzi wektorowych i dodatkowych efektów, FreeHand będzie znakomitym uzupełnieniem systemu Mac OS 9 / Mac OS X / Windows 98/ME/NT/ 2000.

Macromedia FreeHand 10

Rodzaj: program graficzny

Producent: Macromedia, Inc.

Informacje: Wimal International, tel. (022) 8408010, www.wimal.com.pl

Cena: Standard - 1990 zł, Studio - 2490 zł