Macromedia Studio 8 - pierwsze wrażenia

Studio 8 to kolejna odsłona bardzo popularnego pakietu firmy Macromedia, który trwale wkomponował się w środowisko nie tylko krajowych webmasterów. Pakietu, który od kilku lat wyznacza nowe kierunki rozwoju technologii internetowych. Czy najnowsza, długo oczekiwana wersja spełnia nadzieje pokładane przez użytkowników? Sprawdźmy!


Studio 8 to kolejna odsłona bardzo popularnego pakietu firmy Macromedia, który trwale wkomponował się w środowisko nie tylko krajowych webmasterów. Pakietu, który od kilku lat wyznacza nowe kierunki rozwoju technologii internetowych. Czy najnowsza, długo oczekiwana wersja spełnia nadzieje pokładane przez użytkowników? Sprawdźmy!

Zawartość pakietu

W chwili obecnej zawartość pakietu Macromedia Studio 8 znacznie się zmieniła. W zestawie odnajdziemy najnowsze wersje znanych produktów: Macromedia Dreamweaver 8, Macromedia Flash 8, Macromedia Fireworks 8. A także dodatkowo: Macromedia Contribute 3, Macromedia Flash Paper 2.

Na pierwszy rzut oka widać istotne różnice. Pakiet nie zawiera już doskonałego edytora grafiki wektorowej - Macromedia FreeHand. W jego miejsce pojawiły się dwa nowe (w tym zestawieniu) produkty Contribute 3 i Flash Paper 3.

Prezentację pakietu rozpocznę od krótkiego przedstawienia nowych narzędzi dostępnych w Studio 8.

Macromedia Contribute

Contribute jest doskonałym programem opracowanym z myślą o aktualizacji stron internetowych. Jego podstawowa funkcjonalność - aktualizacja zawartości stron WWW - dostępna jest dla wszystkich użytkowników, w tym także dla osób, które nie znają języka HTML ani standardów pracy w sieci. Ta właśnie cecha stanowi o wielkiej sile Contribute.

Macromedia Contribute jest programem, który swym wyglądem przypomina nieco przeglądarkę internetową z dodaną możliwością edycji zawartości strony WWW, podobnie jak w pracy z Wordem biurowym. To chyba w największym stopniu stanowi o atrakcyjności narzędzia. Ogólnie obsługa Contribute jest podobna do klasycznych aplikacji biurowych a jednocześnie duża integracja z pakietem Microsoft Office daje fantastyczne możliwości edycji treści strony WWW bez konieczności znajomości i nawet podglądu kodu HTML.

Macromedia Contribute jest ściśle zintegrowany ze sztandarowym programem do tworzenie stron WWW - Macromedia Dreamweaver 8. Pozwala wykorzystać wiele wspaniałych możliwości znanych z Dreamweavera. Contribute doskonale radzi sobie z szablonami stron tworzonymi w Dreamweaverze, a także wspiera wykorzystanie stylów kaskadowych dostępnych na edytowanej stronie. Użycie szablonów zabezpiecza kod edytowanej strony WWW przed przypadkowymi zmianami wykonanymi przez niedoświadczonego użytkownika. Aktualizacja strony możliwa jest tylko w edytowalnych obszarach strony, precyzyjnie określonych przez jej twórcę - webmastera.

Obszary stałe, które nie powinny być modyfikowane, pozostają zablokowane w szablonie i nie jest możliwa ich bezpośrednia edycja. Macromedia Contribute pozwala także na określanie prawa dostępu do wybranych stron czy katalogów na serwerze internetowym. Twórca strony (webmaster - administrator) określa w specjalnym panelu administracyjnym użytkowników serwisu i nadaje im określone przywileje. W ten sposób jeden z redaktorów serwisu ma dostęp jedynie do "swojej" części serwisu. Inny użytkownik ma prawa edycji innych elementów witryny.

Panel administracyjny umożliwia także określenie sposobu aktualizacji treści na stronie. Możliwa jest publikacja edytowanych stron bezpośrednio po wprowadzeniu zmian lub dopiero po zatwierdzeniu przez administratora. Taki system zabezpiecza przed przypadkowym (albo świadomym) publikowaniem błędnych informacji.

Contribute zezwala na pracę online - bezpośrednio na serwerze WWW i dodatkowo na pracę offline. W pierwszym przypadku, dane aktualizowane przez użytkownika od razu są zapisywane na serwerze internetowym i natychmiast widoczne na stronie. W trybie pracy offline nie jest konieczne stałe połączenie z Internetem. Po nawiązaniu połączenia przechodzimy do trybu edycji dokumentu i wprowadzamy zmiany na stronie. Będą one widoczne dopiero po ponownym połączeniu z Internetem i opublikowaniu efektów pracy na serwer WWW.

Dzięki użyciu technologii Check In - check out możliwe jest łatwe zarządzanie wersją edytowalnych plików podczas pracy grupowej. Wbudowane mechanizmy do współpracy z grafiką pozwalają na łatwą kontrolę wielkości i stopnia kompresji obrazów. Dzięki wykorzystaniu Macromedia Contribute niezwykle łatwe okaże się zamieszczanie elementów przygotowanych za pomocą biurowego oprogramowania Microsoft Office. Program pozwala na łatwe umieszczanie tabel czy innych elementów Office w dokumencie HTML. Co ważne, dodatkowo zadba o jego poprawne kodowanie. Podobnie jak poprzednie wersje Macromedia Contribute pozwala dodawać dodatkowe strony do naszego serwisu i z dużą łatwością publikować pliki Macromedia Flash (swf). W bieżącej wersji poprawiono obsługę plików także wideo.

Macromedia Flash Paper

Flash Paper to rewolucyjne narzędzie Macromedia. Powstało jako odpowiedź Macromedia na znany i popularny format Adobe PDF. Flash paper to wirtualna drukarka systemowa, która pozwala na łatwą konwersję dokumentów biznesowych (szczególnie Microsoft Office) w atrakcyjnie prezentowane pliki w formacie SWF lub PDF.

W wyniku użycia technologii Flash Paper powstają pliki SWF, kompatybilne z plug-inem Flash Player. Pliki te podobnie jak format PDF mogą zawierać system nawigacji, możliwość drukowania, przeszukiwania i wiele kolejnych stron treści. Macromedia Contribute pozwala na drukowanie (tworzenie) plików Flash Paper (SWF) i łatwe zamieszczanie ich na stronie internetowej.

Tyle w telegraficznym skrócie o nowościach pakietu. W dalszej części artykułu zajmiemy się zmianami i nowymi możliwościami trzech najważniejszych elementów pakietu.

Pierwsze wrażenie

Bezpośrednio po instalacji pakietu na pierwszym planie są widoczne nowe, ładniejsze ikonki programów. Mimo że bezpośrednio nawiązują do wersji poprzedniej, są w moim przekonaniu zdecydowanie ładniejsze i to cieszy. Podobnie podczas uruchamiania kolejnych, najnowszych wersji programu są dostępne nowe ekrany startowe. Tutaj także muszę przyznać, że nowe ich wersje bardzo przypadły mi do gustu.

Ogólnie bezpośrednio po uruchomieniu każdego z uaktualnionych programów pierwsze wrażenie miałem podobne - nie widać istotnych zmian w wyglądzie palet i interfejsie użytkownika - to dobra wiadomość. W tej sytuacji poważniejszych zmian i nowości należy szukać głębiej podczas pracy z programem. I tak właśnie uczyniłem.

Macromedia Fireworks 8

Odnoszę nieodparte wrażenie, że nowości w popularnym edytorze grafiki internetowej Macromedia Fireworks 8 są najmniej spektakularne w obrębie całego pakietu. Jest ich jednak sporo i wiele z nich bardzo ułatwi życie i pracę użytkownikom programu. Przyjrzyjmy się niektórym zmianom w najnowszej wersji programu.

Nowe palety

Zabawę z najnowszą wersją Fireworks rozpocząłem od poszukiwania nowości. I nie trwało to długo. W menu górnym Window dostępne są 3 nowe palety: Image editing, Special Characters, - Auto Shapes Propreties. Ich działanie w zasadzie doskonale oddają dopracowane nazwy.

Macromedia Studio 8 - pierwsze wrażenia
Macromedia Studio 8 - pierwsze wrażenia

Paleta Image Editing 1 zawiera zestaw wszystkich narzędzi edycyjnych dostępnych w Macromedia Fireworks 8 za to zgromadzonych w jednym oknie. Dodatkowo polecenia menu pozwalają szybko wybrać konieczną do zastosowania funkcję czy komendę 2.