Macromedia i Adobe znowu w sądzie

Macromedia po raz kolejny pozwała do sądu firmę Adobe oskarżając ją o bezprawne wykorzystanie jej patentów technologicznych w aplikacjach Adobe Photoshop i Adobe GoLive.

Firma Macromedia złożyła w sądzie federalnym pozew przeciwko Adobe, twierdząc że ta ostatnia bezprawnie wykorzystała w aplikacjach Adobe Photoshop i Adobe GoLive rozwiązania technologiczne opatentowane wcześniej przez Macromedię. Zgodnie z dokumentami sądowymi, Macromedia opatentowała dyskusyjne technologie w 1998 roku, a jej przedstawiciele domagają się od sądu zabronienia firmie Adobe sprzedaży spornego oprogramowania.

Wojna sądowa pomiędzy Macromedią i Adobe toczy się od sierpnia 2000 roku, kiedy to z kolei Adobe pozwała Macromedię oskarżając ją o bezprawne wykorzystanie jednego z jej patentów pozwalającego wyświetlać na jednym ekranie komputerowym wiele grup informacji. Przedstawiciele Adobe twierdzili wtedy, że firma opatentowała technologię 'tabbed palette' już w 1996 roku: 'Adobe nie będzie laboratorium badawczym dla swojej konkurencji', oświadczył wtedy szef koncernu Bruce Chizen, 'Nasze patenty i inne aspekty naszego interfejsu użytkownika to kluczowe elementy dla funkcjonalności naszych aplikacji - są niezbędne do odróżniania naszych produktów i marki od innych'. Macromedia odparła wtedy, że nie naruszyła praw patentowych, bowiem sporne rozwiązanie w oryginalnej formie Adobe 'nie działało jak należy i było niewydajne'. W miesiąc później nastąpił 'kontratak' Macromedii, która oskarżyła Adobe o naruszenie jej kilku praw patentowych i zażądała zablokowania sprzedaży produktów wykorzystujących trzy rozwiązania Macromedii oraz rekompensaty finansowej za poniesione potencjalne straty. Żaden z pozwów nie doczekał się jeszcze ostatecznego rozstrzygnięcia, a w obliczu kolejnych pojawiających się oskarżeń z obu stron, niewiele wskazuje na szybkie rozwiązanie konfliktu.

http://www.macromedia.com

http://www.adobe.com


Zobacz również