Macromedia stawia na odtwarzanie wideo

Już w najbliższy poniedziałek, 8 sierpnia, Macromedia zamierza odkryć przed niecierpliwymi użytkownikami sekrety najnowszej wersji odtwarzacza Flash. Wiadomo już, że w ósmej edycji narzędzia położony zostanie nacisk na odtwarzanie wideo.

Do tej pory przewidywano, że finalna wersja odtwarzacza ujrzy światło dzienne pod koniec roku. Jednak jak wynika z informacji przedstawionych przez bliskie koncernowi źródła, premiera może nastąpić szybciej niż się spodziewaliśmy, bo już kilka tygodni po oficjalnym ogłoszeniu wprowadzenia nowej wersji "plejera".

Nowa wersja Flash Playera może wprowadzić nieco zamieszania na rynku odtwarzaczy wideo. Flash, który pierwotnie był zaprojektowany jako platforma do odtwarzania animowanych sekwencji zamieszczonych na stronach WWW, w najnowszej wersji zostanie wyposażony w usprawniony system renderingu i najnowszy kodek. Czy Flash Player 8 zagrozi pozycji takich odtwarzaczy wideo jak Windows Media, Real czy QuickTime?

Zobacz również:

  • Umbrella Academy sezon 3 – członkowie Sparrow Academy i początek zdjęć [Aktualizacja 26.09.2021r]

O ewentualnym sukcesie Flasha 8 mogą świadczyć statystyki popularności tej platformy wśród użytkowników - szacuje się bowiem, że w chwili obecnej ok. 98 % komputerów podłączonych do Internetu posiada zainstalowaną którąś z wersji odtwarzacza, a ponad 100 producentów sprzętu wyposaża swoje produkty w jego obsługę.

Konkurenci Macromedii uważają, że jej produkt nie może się równać z ich własnymi produktami, przede wszystkim dlatego, że jako "platforma wagi lekkiej", nie oferuje funkcji np. Windows Media Playera czy RealPlayera. "WMP posiada kilkanaście usług dostarczających kontent, bibliotekę mediów, system zarządzania zawartością, synchronizację urządzeń i możliwość nagrywania płyt CD. Flash jest dobry, ale tylko dla odtwarzania krótkich, strumieniowych plików", uważają przedstawiciele giganta z Redmond.

Tymczasem Kevin Lynch, główny architekt oprogramowania Macromedii uważa, że pomiędzy Flashem a np. WMP nie powinno być bezpośredniej rywalizacji: "Kierunek, w jakim zmierzamy z Flashem to wideo w Sieci, wideo dodawane do witryn internetowych. To inny segment niż pliki wideo, które można pobrać, pełnowymiarowe filmy, których obsługę zapewniają funkcje Windows Media Playera".

Eskperci oceniają jednak, że nawet jeśli Macromedia pozostawi tę część rynku pozostałym wymienionym graczom, Microsoft, RealNetworks ani Apple nie będą zbyt zadowolone z rozwoju technologii Flash i ze wzrostu jej popularności. I choćby dlatego żaden z gigantów IT nie będzie mógł pozwolić sobie na ignorowanie platformy Macromedii.

W połowie lipca ukazała się pierwsza publiczna wersja testowa odtwarzacza - informowaliśmy o tym w tekście "Flash Player 8 - publiczna wersja testowa".

Więcej informacji: Macromedia.