Macworld Best of Show 2006 - przyznano wyróżnienia

Targi Macworld kończą się już tradycyjnie przyznaniem wyróżnień dla najbardziej innowacyjnych produktów. Podczas tegorocznej edycji Macworld Conference & Expo zaprezentowano 14 rozwiązań, które - zdaniem organizatorów targów - zasłużyły na nagrodę Best of Show. Przeważają wśród nich rozwiązania software'owe, znalazło się jednak i miejsce dla sprzętu. Nie mogło m.in. zabraknąć wyróżnienia dla nowego modelu komputera Apple'a, MacBook Pro, wyposażonego w procesor Intel Core Duo.

MacBook Pro

Zaprezentowany na targach notebook z procesorami Intela taktowanymi zegarami o częstotliwościach 1,67 i 1,83 GHz otwiera nowy rozdział w historii firmy. Zdaniem producenta, MacBook Pro jest bowiem czterokrotnie szybszy niż laptopy z serii PowerBook, pracujące w oparciu o procesory IBM PowerPC. Komputery z tej serii będą kosztować odpowiednio 1999 i 2499 dolarów.

Macworld Best of Show 2006 - przyznano wyróżnienia

Apple MacBook Pro

Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule "Pierwsze Macintoshe z procesorami Intela".

iLife '06

Najnowsza wersja pakietu oferuje do dyspozycji użytkownika sześć multimedialnych aplikacji. Do nowych edycji znanych już programów iPhoto, iMovie, iDVD, iTunes i GarageBand dołączyła aplikacja iWeb - interaktywny edytor WWW, za pomocą którego możliwe jest umieszczanie treści multimedialnych na stronach internetowych. Cały pakiet wydaje się zaś idealnym rozwiązaniem dla osób profesjonalnie i amatorsko zajmujących się podcastingiem (poszczególne aplikacje zostały wyposażone w narzędzia pomocne w publikowaniu, tworzeniu i publikowaniu podcastów).

Lightroom

Koncern Adobe zaprezentował na targach publiczną wersję beta narzędzia Lightroom dla platformy Mac OS X, którego przeznaczeniem jest edycja, zarządzanie, organizacja i publikowanie dużych zbiorów cyfrowych fotografii. Program ten w zamierzeniu ma być uzupełnieniem Photoshopa, a nie jego substytutem - mimo, iż dysponuje podobnym zestawem podstawowych narzędzi fotoretuszerskich, co Photoshop. Więcej informacji: "Lightroom vs. Aperture - starcie gigantów".

iSee 360i

Urządzenie firmy Advanced Technology Office podłączone do iPoda umożliwia przeglądanie zdjęć i odtwarzanie filmów na odtwarzaczach starszych generacji. Dysponuje 3,6-calowym kolorowym wyświetlaczem. Może także rejestrować sekwencje wideo.

EyeTV 2

Oprogramowanie do zarządzania i odtwarzania transmisji telewizyjnych firmy Elgato. Posiada interfejs zbliżony wyglądem do tego znanego z iTunes czy iPhoto. Umożliwia m.in. tworzenie list odtwarzania nagrań wideo, list ulubionych internetowych kanałów tv i eksport plików na dysk iPoda.

Suitcase Fusion

Narzędzie do zarządzania czcionkami firmy Extensis. Wśród opcji programu znalazła się m.in. możliwość aktywacji poszczególnych wzorów czcionek w wybranych formatach dokumentów (np. PDF) oraz zaawansowane funkcje wyszukiwania.

Google Earth

Darmowa aplikacja umożliwia oglądanie zdjęć satelitarnych i map kuli ziemskiej. Jej autorzy przygotowali wreszcie wersją kompatybilną z platformą systemową spod znaku jabłka. Wystarczy wpisać nazwę miasta i poczekać na załadowanie danych z Sieci, aby zobaczyć plan nałożony na rzeczywiste zdjęcia oglądanego obszaru. Więcej informacji oraz plik do pobrania: "Google Earth dla Mac OS X".

LightZone 1.0

Narzędzie do fotoedycji firmy Light Crafts.

Macworld Best of Show 2006 - przyznano wyróżnienia

IBL On Time

Techtool Protege

Jest to pamięć flash wyposażona w port FireWire, z zainstalowaną bootowalną wersją Mac OS X-a. Zdaniem producenta, firmy Micromat może przydać się zwłaszcza w sytuacji awarii systemu operacyjnego, kiedy niezbędne jest ponowne uruchomienie komputera i zdiagnozowanie przyczyn problemu.

Pozostałe wyróżnione produkty to:

- Marware Project X (Marware), oprogramowanie do zarządzania projektami

- Browseback (Smile On My Mac), narzędzie do zarządzania historią odwiedzonych stron WWW.

- JBL On Time (JBL), zestaw głośnikowy dla odtwarzacza iPod

- MemoryMiner (Memory Miner), dzięki któremu można ustalać związki między użytkownikami na podstawie publikowanych przez nich fotografii

- Docktopus (Startly Technologies), program pozwalający na dodawanie informacyjnych "karteczek" w systemie Mac OS X.