Macworld Conference & Expo 2007 - garść... spekulacji

Macworld Conference & Expo 2007, najważniejsze dla społeczności użytkowników i developerów Mac OS X targi komputerowe na świecie, rozpoczynają się już za kilka dni w San Francisco. Impreza jak zwykle stanie się areną prezentacji nowych rozwiązań ze stajni Apple, ale - choć na ten temat pojawia się mnóstwo spekulacji - wciąż nie możemy być pewni, czym dokładnie zamierza pochwalić się firma Steve'a Jobsa.

Jedną z zapowiedzianych już wcześniej nowości ma być iTV, czyli usługa dla klientów sklepu iTunes Music Store, ułatwiająca oglądanie filmów na ekranach telewizorów. iTV (wykorzystująca komputer Mac mini, wyposażony m.in. w interfejsy USB 2.0, Ethernet, HDMI i komponentowe złącze wideo) ma łączyć się bezprzewodowo z Internetem i zapewniać streaming filmów i programów telewizyjnych z iTMS. Obsługę multimediów ma zapewniać dołączony pakiet Front Row. Być może najbliższe targi Macworld będą dla Apple'a okazją, aby podać szczegóły dotyczące daty rynkowej premiery usługi bądź przybliżyć oferowane w jej ramach opcje. Wiadomo już, że iTV to robocza nazwa usługi, można się więc spodziewać ogłoszenia nowej, oficjalnej nazwy produktu.

Podczas tegorocznego Macworld Expo raczej nie dojdzie do premiery kolejnej wersji systemu operacyjnego z rodziny Mac OS X. Najnowsze jego wydanie - 10.5, o nazwie kodowej "Leopard" - co prawda jest już udostępniane developerom pod postacią kolejnych buildów, jednak im bliżej Macworld Expo, tym częściej wymieniana jest data 24 marca (data premiery pierwszego Mac OS X, "Cheetah", która miała miejsce w 2001 r.). W zamian za to Jobs być może uchyli rąbka tajemnicy i ujawni kolejne nowości w systemie (część z nich jest już znana od ostatniego WWDC)? Wciąż prawdopodobna pozostaje prezentacja wersji Mac OS X dla urządzeń mobilnych.

Posiadacze komputerów sygnowanych logotypem jabłka na pewno zastanawiają się, co Apple kryje w zanadrzu, jeśli chodzi o sprzęt. Na targach Macworld Conference & Expo spodziewana jest więc prezentacja nowych komputerów Mac Pro, pracujących o procesory Intel Core 2 Quad oraz nowych monitorów wyposażonych w kamerę iSight. Sądzi się, że nowe wyświetlacze mogą dochodzić nawet do 50 cali przekątnej (znaczący skok w porównaniu z obecnie wykorzystywanymi 30-calowymi Apple Cinema Display)

Nadal otwarta pozostaje kwestia telefonu komórkowego Apple, jednego z najbardziej oczekiwanych urządzeń elektronicznych ostatniego czasu. W Sieci pojawiły się pogłoski, że produkt ów zadebiutuje w styczniu. Miłośnicy produktów spod znaku nadgryzionego jabłka spodziewają się, że producent wbuduje w niego odtwarzacz MP3, a samo urządzenie będzie wyróżniało się, charakterystyczną dla Apple'a, niepowtarzalną stylistyką. Wątpliwości budzi jednak zarówno możliwość zaprezentowania urządzenia na Macworld Expo 2007 jak i nazwa - iPhone - którą już nadano "komórce" (tym bardziej, że telefony iPhone, tyle że bezprzewodowe, służące do komunikacji VoIP, ma w swojej ofercie Linksys).

Spekulacje nie ominęły również przenośnego odtwarzacza iPod - na podstawie zgłaszanych przez Apple wniosków patentowych można domniemywać, iż koncern pracuje nad iPodem wyposażonym w ekran dotykowy oraz opcje komunikacji bezprzewodowej. Pamiętać jednak należy, że nadal są to spekulacje. O ty, co firma Apple przygotowała dla swoich użytkowników na nowy rok, dowiemy się już w dniach 8-12 stycznia br.

Strona internetowa targów Macworld Conference & Expo 2007


Zobacz również