Macworld Expo 2006

W styczniu każdego roku w słonecznej Kaliforni odbywają się targi Macworld Expo - najważniejsze wydarzenie dla użytkowników Macintoshy. Steve Jobs wykorzystuje zwykle tę okazję, aby przedstawić nowe, atrakcyjne produkty. Nie inaczej było w tym roku. Przedstawiamy więc informacje o najważniejszych nowościach firmy z Cupertino.

Spis treści

W styczniu każdego roku w słonecznej Kaliforni odbywają się targi Macworld Expo - najważniejsze wydarzenie dla użytkowników Macintoshy. Steve Jobs wykorzystuje zwykle tę okazję, aby przedstawić nowe, atrakcyjne produkty. Nie inaczej było w tym roku. Przedstawiamy więc informacje o najważniejszych nowościach firmy z Cupertino.

Macworld Expo 2006

W połowie ubiegłego roku Apple ogłosił decyzję o przejściu na procesory Intela. Pierwsze prototypy prawie natychmiast trafiły w ręce programistów, natomiast zwykli użytkownicy mieli czekać co najmniej rok na przedstawienie pierwszych modeli dostępnych w ogólnej sprzedaży. Firmie udało się jednak zwiększyć tempo pracy, dzięki czemu już w styczniu tego roku mogliśmy zobaczyć dwa pierwsze modele Macintoshy wyposażone w dwurdzeniowe procesory Intel Duo Core - iMaca i następcę PowerBooka o nazwie MacBook Pro.

iMac nowej generacji nie różni się praktycznie niczym od swojego poprzednika z procesorem PowerPC. Jednak dzięki zastosowaniu nowoczesnego, dwurdzeniowego procesora jego teoretyczna wydajność powinna być dwu, a nawet trzykrotnie większa niż w przypadku modelu. Jak się jednak okazuje, rzeczywiste osiągi są nieco gorsze. W dalszej części tego numeru Macworlda przedstawiamy pierwszy test nowego iMaca, który został poddany skrupulatnym testom w naszym laboratorium.

Osoby dokładnie śledzące dokonania Apple'a z pewnością zauważyły, że wydajność komputerów przenośnych tej firmy nie przyrastała znacząco w ostatnim czasie. Wszyscy mieli nadzieję, że sytuacja zmieni się po wprowadzeniu nowych modeli z wydajnymi i energooszczędnymi układami Intela. Nikt się jednak nie spodziewał, że Apple porzuci uświęconą tradycją nazwę PowerBook. Nowy laptop dla zawodowców nosi teraz nazwę MacBook Pro (czyżby iBook miał w przyszłości stać się po prostu MacBookiem?).

Macworld Expo 2006

Jobs obiecuje, że wydajność nowego komputera będzie 4-5 razy większa niż w przypadku PowerBooka. Niestety, nie wiadomo jeszcze, na ile to jest prawda, gdyż pierwsze komputery trafią w ręce klientów najwcześniej w połowie lutego. Z pewnością będzie to jednak najszybszy komputer przenośny w historii Apple'a. Nie jest także znany czas pracy na baterii. Początkowo dostępny będzie tylko model z ekranem o przekątnej 15,4 cala i rozdzielczości 1440 x 900 pikseli. Co ciekawe, jasność tego ekranu jest identyczna jak w przypadku wyświetlacza Cinema Display. Nad ekranem umieszczona jest kamera iSight, a w zestawie można znaleźć także pilota zdalnego sterowania. Ceny rozpoczynają się od 8600 zł za model z procesorem 1,67 GHz i 10 600 zł za model z zegarem 1,83 GHz.

iLife '06

Praktycznie co roku pojawia się nowa wersja pakietu iLife, który służy do domowej obróbki multimediów. Styczniowa wersja tego zestawu została znacznie rozbudowana o nowe funkcje. Pojawiła się także nowa aplikacja - iWeb.

Macworld Expo 2006

iPhoto działa teraz znacznie szybciej, a limit liczby zdjęć podniesiono do 250 tysięcy, co chyba powinno wystarczyć nawet dla najbardziej płodnych fotografików. Ciekawą nowością jest tzw. photocasting, który przypomina podcasting. Za pomocą tej funkcji można błyskawicznie udostępniać zdjęcia w Internecie przy użyciu standardu RSS. W ten sposób rodzina i znajomi zawsze będą mieli dostęp do najnowszych fotografii.

Długo oczekiwaną nowością w iMovie jest możliwość jednoczesnego otwarcia wielu projektów. Wprowadzono także wiele ciekawych efektów czasu rzeczywistego, które zostały zapożyczone z aplikacji Pro. Oczywiście iMovie pozwala także eksportować pliki wideo do formatu obsługiwanego przez najnowszego iPoda. Można także tworzyć vidcasty, czy podcasty wideo.

Macworld Expo 2006

Program iDVD po raz pierwszy obsługuje nagrywarki DVD innych firm. Funkcja Magic DVD pozwala tworzyć filmy DVD przy użyciu techniki przeciągania i upuszczania, a nie poprzez ręczne składanie projektu. Użytkownik może szybko tworzyć szerokoekranowe menu filmu. Oczywiście w zestawie pojawiły się nowe kompozycje i opcje pokazów zdjęć.

Największą niespodzianką w pakiecie iLife '06 jest nowa aplikacja iWeb, która ułatwia udostępnianie własnej twórczości w Internecie. Obejmuje to zdjęcia, muzykę, filmy, a nawet blogi. Zintegrowana przeglądarka zapewnia bezpośredni dostęp do plików zarządzanych przez inne aplikacje z pakietu iLife.

Publikowanie gotowych witryn na kontach .Mac odbywa się jednym kliknięciem. W zestawie można znaleźć kilkanaście atrakcyjnych szablonów. Użytkownik może błyskawicznie zmieniać wygląd swoich stron bez naruszania spójności ich zawartości.

Pakiet iLife jest dostępny w tej samej cenie co poprzednia wersja, a także będzie dołączany za darmo do nowych iMaców.

iWork '06

Macworld Expo 2006

Rok temu Apple przedstawił własny pakiet biurowy iWork, który zawierał program do tworzenia prezentacji Keynote, a także nowy procesor tekstu, który zapewniał również wiele funkcji DTP, o nazwie Pages.

Wbrew oczekiwaniom do nowej wersji pakietu nie dołączono arkusza kalkulacyjnego. Pojawiły się jedynie nowe funkcje, takie jak możliwość tworzenia wykresów trójwymiarowych, bardziej zaawansowanej obróbki zdjęć, maskowania, wykonywania obliczeń w tabelach itp.

Bardziej szczegółowy opis obu pakietów Apple'a przedstawimy w kolejnym numerze Macworlda.