Macworld Expo 2009: nowy MacBook Pro

Phil Schiller, zastępujący Steve'a Jobsa w roli prowadzącego "keynote" na targach Macworld Conference & Expo 2009 przedstawił nowy model komputera przenośnego MacBook Pro z wyświetlaczem o przekątnej 17 cali. Sprzęt charakteryzuje się obudową typu "unibody", wykonaną z jednego kawałka aluminium.

Przypomnijmy, iż jednorodna obudowa zagościła w komputerach przenośnych Apple w październiku, kiedy to firma zaprezentowała najnowszą generację tego sprzętu. Wtedy zadebiutowały zupełnie odmłodzone MacBooki oraz - także odmieniony - MacBook Pro z ekranem 15-calowym. Model 17-calowy MacBooka Pro dotknęły wtedy modyfikacje mniejszego kalibru, w tym wymiana matrycy LCD na panele o większej rozdzielczości, zwiększenie maksymalnej ilości pamięci RAM oraz dołożenie większego dysku twardego.

Teraz również większy MacBook Pro doczekał się ostatecznego upgrade'u. Oprócz wymiany obudowy zastosowano nieco szybszy procesor Intel Core 2 Duo (zamiast wcześniejszych 2,5 GHz teraz CPU pracuje z częstotliwością 2,66 GHZ). Komputer obsługuje do 4 GB pamięci operacyjnej, wyposażony jest w układ graficzny złożony z ze zintegrowanej karty Nvidia GeForce 9400M i dedykowanej Nvidia GeForce 9600MT (które niestety nie współpracują w tandemie SLI), dysk twardy 320 GB i nagrywarkę DVD.

Nowy 17-calowy MacBook Pro

Nowy 17-calowy MacBook Pro

Apple dodaje, że korzystanie ze zintegrowanej karty graficznej oznacza 8 godzin pracy na baterii. Aktywacja karty dedykowanej skraca ten czas o godzinę. Akumulator jest niewymienny, producent przekonuje jednak, że jego żywotność jest trzy razy wyższa niż standardowych jednostek zasilających notebooki.

17-calowy wyświetlacz komputera podświetlany diodami LED może wyświetlić obraz w rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli w kontraście 700:1. Obraz widoczny jest pod kątem 140 stopni w pionie i 120 w poziomie.

Godzien odnotowania jest fakt, że w przeciwieństwie do modeli notebooków wprowadzonych w październiku 2008 r. najnowszy MacBook Pro posiada port FireWire 800 (por. artykuł "Apple - a gdzie FireWire?!"). Dodatkowo znajdziemy w nim trzy porty USB 2.0, slot ExpressCard 34, złącze Ethernet i Mini DisplayPort.

Producent podkreśla, że z konstrukcji komputera wyeliminowano arsen, rtęć, bromowane opóźniacze spalania i PCV.

Cena komputera wynosi 2799 dolarów.

Więcej informacji: Apple