Mądra płytka

Czysta płyta CD-R nie musi być wyłącznie pustym pojemnikiem na dane. Może również... pomagać w nagraniu samej siebie.

Firma TX Media, której produkty oznaczane są także logo Think-Xtra, wprowadziła do sprzedaży nośniki Soft-R wyróżniające się oryginalną cechą: zawierają prostą aplikację do nagrywania danych. Wystarczy włożyć płytę do napędu, a po chwili pojawi się okno narzędzia Soft-R - oczywiście jeśli system Windows pozwala na automatyczne uruchamianie aplikacji z wymiennych nośników. Soft-R nie wymaga instalacji ani dodatkowych sterowników.

Program jest wyjątkowo skromny pod względem funkcji, ale spełnia swoją funkcję, umożliwiając szybkie nagranie danych, np. zdjęć, muzyki, folderu Moje dokumenty czy innych. Po wybraniu typu danych, które chcesz zapisać, w następnym oknie Soft-R oferuje narzędzia wyszukujące pliki odpowiedniego typu, a w wypadku zdjęć - nawet pobierające je z aparatu cyfrowego. Gdy zakończysz dodawanie plików i folderów, kolejnym etapem jest już tylko wypalenie ich na krążku.

Dysk stanowi hybrydę CD-ROM i CD-R, ponieważ aplikacja umieszczana jest na nośniku fabrycznie, podczas tłoczenia. Zajmuje 9 MB, użytkownikowi pozostaje do wykorzystania 700 MB, ale już jako kolejna sesja. Z tego powodu niemożliwe jest tworzenie płyt audio CD (ścieżki audio muszą być w pierwszej sesji) oraz kopiowanie całych krążków. Interfejs programu uwzględnia kilka języków, ale niestety bez polskiego.