Mądrość jednej komórki

Coraz więcej telefonów komórkowych wyższej klasy wyposażonych jest w funkcje osobistego organizera i komunikacji poprzez Internet. Takim połączeniem telefonu i palmtopa są urządzenia Nokia 9110 Communicator i Alcatel One Touch COM. Zwiastują nadejście ery telefonii cyfrowej trzeciej generacji.


Coraz więcej telefonów komórkowych wyższej klasy wyposażonych jest w funkcje osobistego organizera i komunikacji poprzez Internet. Takim połączeniem telefonu i palmtopa są urządzenia Nokia 9110 Communicator i Alcatel One Touch COM. Zwiastują nadejście ery telefonii cyfrowej trzeciej generacji.

Mądrość jednej komórki

Elegancki, wielofunkcyjny Communicator łączy cechy dobrego telefonu komórkowego i łatwego w użyciu palmtopa.

Oba przetestowane przez nas telefony z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne terminarze i notatniki, a nawet większość elektronicznych asystentów osobistych. Pozwalają przy tym odbierać pocztę elektroniczną, zaś w przypadku Communicatora nawet przeglądać Internet i obsługiwać faksy. Jednakże ich możliwości komunikacyjne poważnie ogranicza dzisiejszy transfer danych w systemie GSM, wynoszący zaledwie 9600 b/s.

Wielofunkcyjny Communicator

Nokia 9110 Communicator jest następcą modelu 9000 - pierwszego w świecie telefonu połączonego z palmtopem. Z zewnątrz wygląda jak typowa, acz spora, komórka z charakterystycznym dla Nokii 6110 i 8810 układem przycisków oraz ekranem wziętym - jak zresztą cały moduł telefonu - z modelu 6110. Kanciasty, nieergonomiczny kształt utrudnia trochę korzystanie z telefonu, ale jest przyjemny dla oka. Odchylana antenka została zaprojektowana elegancko, lecz niestety jest mało stabilna.

Moduł telefonu różni się od tego z modelu 6110 tylko tym, że nie zawiera kalendarza (przeniesiony do palmtopa), zaś funkcja profili, wzbogacona o pozycję Samolot (wyłącza tylko część telefoniczną), dostępna jest z osobnego przycisku. Nieco zaskakuje umiejscowienie głośniczka z tyłu obudowy.

Nokia 9110 ma wbudowany minizestaw głośno mówiący, który oferuje wyjątkowo czysty i wyraźny dźwięk oraz czuły mikrofon. Funkcja dyktafonu pozwala też rejestrować głos w postaci pliku WAV.

Zabawa zaczyna się jednak po otwarciu Communicatora. Wówczas oczom ukazuje się duży wyświetlacz 640x200 i klawiatura, dzięki którym komunikujesz się z komputerem AMD 486 pod kontrolą systemu GEOS.

Poszczególne aplikacje - książka adresowa, terminarz, notatnik, obsługa wiadomości SMS, obsługa faksów i Internet (klient poczty e-mail oraz przeglądarka WWW) - dostępne są ze specjalnych klawiszy. Inne funkcje, w tym zegar, ustawienia urządzenia, gry czy zainstalowane aplikacje dodatkowe, znajdują się w części o nazwie System. Wybór opcji i poruszanie się po ek-ranie zapewniają klawisze z prawej strony wyświetlacza. Prawdę mówiąc, ekran aż się prosi o obsługę dotykową za pomocą rysika - wiele operacji można by było wykonać szybciej, a Communicator wzbogaciłby się np. o możliwość sporządzania odręcznych notatek czy rysunków.

Po uruchomieniu modułu palmtopa z nową kartą SIM, Communicator może automatycznie przenieść zapisane na karcie dane książki telefonicznej do swojej książki adresowej Kontakty. Jednak numery telefonów zapisane na karcie SIM zostają wówczas skopiowane do Kontaktu jako numer telefonu stacjonarnego, a nie GSM. W konsekwencji wysłanie wiadomości SMS do osoby z książki adresowej nie jest możliwe, dopóki ręcznie nie przepiszesz jej numeru GSM.

Mądrość jednej komórki

Aplikacja PC Suite pozwala w pełni kontrolować zasoby Communicatora i synchronizować je z pecetem.

Aplikacja Internet pozwala na zarządzanie wiadomościami e-mail zarówno z serwerów POP3/SMTP (typowa poczta internetowa), jak i IMAP4 (firmowe serwery pocztowe, np. Exchange czy Lotus Notes). Domyślnie Communicator pobiera same nagłówki wiadomości, dzięki czemu do pełnego załadowania możesz wybrać tylko interesujące Cię listy. W sortowaniu poczty pomoże też zestaw prostych filtrów blokujących np. wiadomości o zbyt dużym rozmiarze. Klient e-mail z Nokii odbiera załączniki, ale nie wszystkie pozwala obejrzeć: zobaczysz tylko pliki JPEG, GIF i TXT.

Pozostałe otworzysz dopiero po przesłaniu ich do peceta.

Przeglądarka WWW z Communicatora przy obecnych wartościach transferu danych poprzez GSM jest rozwiązaniem awaryjnym. Nie ma obsługi Javy, bogate w grafikę witryny ładują się latami, a jeżeli włączysz tryb ătylko tekstÓ, to niektóre strony stają się zupełnie nieczytelne (przykładowo, strona początkowa GPW ma wyłącznie graficzne linki do innych stron, a nazwy tych przycisków są nie do rozszyfrowania). Wciąż jednak jest to okno na świat Internetu, gdy nie masz innej możliwości skorzystania z Sieci.

Nokia 9110 pozwala utworzyć kilka kont dial-up dla różnych numerów dostępowych dostawców usług internetowych.