Mądrzy po szkodzie

CIA nie jest w stanie przeciwdziałać atakom hakerów. Przedstawiciele agencji poinformowali, że tego typu działań nie da się przewidywać.

Przedstawiciele CIA poinformowali, że nie są w stanie przewidywać ataków na amerykańskie systemy komputerowe. Agencja od lat zajmuje się już prognozowaniem wydarzeń politycznych na całym świecie. Ostatnio jej przedstawiciele starali się również opracować system przewidywania ataków hakerów. Wczoraj poinformowali jednak, że jest to niemożliwe. CIA może się więc jedynie zająć badaniem okoliczności ataków i chwytaniem ich sprawców - jednak dopiero po włamaniu. "Pomimo naszych usilnych starań oraz wzrostu wydatków na zabezpieczenia i wykrywanie przestępstw tego typu, obawiam się, że hakerzy zawsze będą o krok przed nami" - powiedział przedstawiciel agencji Lawrence K. Gershwin.

Do tej pory hakerzy nie zdołali wyrządzić amerykańskim systemom komputerowym większych szkód. Problem w tym, że - zdaniem ekspertów - w ciągu następnych kilku lat nastąpi znaczne nasilenie ataków. Biorąc pod uwagę stopień skomputeryzowania amerykańskiego przemysłu (szczególnie sektorów telekomunikacyjnego i energetycznego), można przypuszczać, że może to oznaczać poważne problemy dla amerykańskiej gospodarki.