Magazyny w modzie

Przed Polską stoją świetne perspektywy rozwoju rynku nieruchomości logistycznych - stwierdza opracowanie Goodman International.

Według analizy Goodman International, w 2006 roku inwestycje w nieruchomości logistyczne w Europie podwoiły się i wyniosły ponad 19 mld euro. Autorzy raportu przewidują, że w br. wartość tych inwestycji także wzrośnie, tym razem do ponad 20 mld euro. Wzrost przychodów z wynajmu powierzchni magazynowych w 2007 roku w krajach "starej" Unii Europejskiej ma wynieść ok. 1%.

Według opracowania, polski rynek nieruchomości logistycznych ma najlepsze perspektywy w centralnej Europie na najbliższe pięć lat. Na początku 2007 roku odsetek powierzchni niewynajętych w Warszawie spadł do 6,5%, a poza obszarem stolicy do 13%. Tempo wzrostu wynajmu powierzchni w Warszawie w I kwartale 2007 roku wyniosło 6,3%. Stolice innych państw centralnej Europy, jak Bratysława, Budapeszt i Praga zanotowały w tym okresie spadek. Rynek logistyczny w Polsce będzie rozwijał się także poza Warszawę, wzdłuż nowych projektowanych autostrad w rejonach Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Poznania, Wrocławia oraz Trójmiasta. "Podaż nowej powierzchni magazynowej klasy A w Polsce na pewno osiągnie w roku 2007 ponad 1 milion metrów kwadratowych i nic nie wskazuje na to, aby w kolejnych 2-3 latach nie kształtowała się na takim samym lub wyższym poziomie" - ocenia Rafał Bochenek, Country Manager Goodman w Polsce.

Z analizy Goodman wynika, że w EU15 najlepsze perspektywy w najbliższych trzech latach mają Irlandia, Hiszpania, Finlandia, Portugalia i Holandia, gdzie uśrednione zwroty z inwestycji w skali roku przekroczą 9%. Najsłabiej powinna wypaść Austria, Grecja i Luksemburg gdzie nie przekroczą one 5% w skali roku. Najsłabiej prosperującymi logistycznie rynkami wśród miast, w ciągu najbliższych 3 lat będą Berlin, Praga i Wiedeń.