Magia foto 3D

Stereoskopia wykorzystująca technikę widzenia przestrzennego coraz mocniej łączy się z fotografią i filmem. Przybliżamy najciekawsze zastosowania. Wydaje się, że niedługo przestrzenne fotografie całkowicie wyprą swoje płaskie odpowiedniki.

Stereoskopia wykorzystująca technikę widzenia przestrzennego coraz mocniej łączy się z fotografią i filmem. Przybliżamy najciekawsze zastosowania. Wydaje się, że niedługo przestrzenne fotografie całkowicie wyprą swoje płaskie odpowiedniki.

Magia foto 3D

Twister pomaga uzyskać fotografię 3D, animację i morfing.

W numerze 3/04 opublikowaliśmy pierwszy artykuł "3D jak żywe" poświęcony stereoskopii, a na płycie DVD dołączonej do wydania 4/04 zamieściliśmy trójwymiarową prezentację oraz galerię zdjęć trójwymiarowych. Dołączyliśmy również specjalne kolorowe okulary RB, niezbędne do ich oglądania. Również i w tym wydaniu na płycie DVD zamieszczamy kolejną minigalerię 30 anaglifów w postaci oryginalnej i w formie pokazu slajdów.

Technika widzenia przestrzennego znana jest od ponad 150 lat. Największy jej rozkwit nastąpił bezpośrednio po narodzinach fotografii pod koniec XIX wieku. Wymyślono i odkryto wtedy wszystkie podstawowe sposoby uzyskiwania obrazów 3D. W XX wieku zainteresowanie stereoskopią raz rosło, raz spadało, ale stale było. Jednak w ostatnich latach obserwujemy kolejny wzrost zainteresowania tą dziedziną. Duży wpływ na to miał szybki rozwój fotografii (aparaty cyfrowe) oraz technik wymiany informacji, z Internetem na czele.

Obrazowanie 3D pojawia się w różnych dziedzinach naszego życia. Medyczne systemy obrazowania trójwymiarowego używane są rutynowo w chirurgii i diagnostyce. Stałe miejsce w rozrywce zajęły filmy trójwymiarowe, wyświetlane w kinach IMAX. Agencja kosmiczna NASA transmitowała obrazy 3D z Marsa (jeden z nich przedstawiony był na krążku w numerze 4/04). Stereoskopowe kamery wideo pomagają kierować bezzałogowymi, podwodnymi pojazdami ratowniczymi, eksploracyjnymi i naprawczymi. Prawnicy sięgają po tę technikę na sali sądowej, agenci nieruchomości wykorzystują ją do sprzedawania domów, a firmy - jako sposób na przyciągnięcie klientów. Szczególnie produkty dla dzieci są chętnie ozdabiane przestrzennymi lub ruchomymi obrazkami. Jednak sporo osób zaczyna wykorzystywać stereoskopię po prostu dla przyjemności.

Magia foto 3D

W skład zestawu wchodzą: program komputerowy Mr. Twister, stereoskop i przykładowe stereopary, okulary anaglifowe, podręcznik, szyna do przygotowania fotografii oraz zestaw folii soczewkowych.

Dzięki zastosowaniu obrazu przestrzennego można przedstawić obiekt w sposób odpowiadający rzeczywistości, oddziałując jednocześnie na wyobraźnię odbiorcy.

Za pomocą obrazu stereoskopowego można spowodować zmianę dotychczasowego sposobu analizowania i zapamiętywania informacji. Ponieważ wiadomo, że lepiej zapamiętuje się obrazy trójwymiarowe niż fotografię płaską, obrazy 3D bardziej zapadają w pamięć. Oznacza to, że w wielu dziedzinach mogą się przydać w praktyce: trójwymiarowe lekcje łatwiej mogą być przyswajane przez uczniów, firmy przedstawiające swoje produkty w 3D mają większą szansę, że zostaną one lepiej zapamiętane. Również nasze prywatne przestrzenne fotografie z wakacji czy uroczystości mogą pozostawiać niezapomniane wrażenie.

Technika wykonywania zdjęć trójwymiarowych rozwinęła się już tak bardzo, że każdy, kto ma komputer oraz drukarkę, może w domowym zaciszu w prosty sposób wykonać własne fotografie 3D. Niedawno na rynku pojawił się polski zestaw narzędzi do wykonania, wydruku i oglądania przestrzennych fotografii. Możliwość zastosowania folii soczewkowych sprawia, że 3DMASTERKIT jest tak nowatorskim i niespotykanym narzędziem. Samoprzylepne folie soczewkowe nakłada się na specjalnie wygenerowany przez program Mr Twister wydruk przygotowanych zdjęć, w wyniku czego powstaje efektowna fotografia mogąca przedstawiać: trójwymiarowy obraz (fotografia 3D), element lub postać w ruchu (animacja), jak również płynne przejście jednego obiektu w drugi (morfing). Dzięki zestawowi 3DMASTERKIT każdy będzie mógł na przykład, na oglądanym pod różnym kątem zdjęciu...

machać ręką, nogą czy mrugać okiem! To całkowity przełom w dziedzinie fotografii amatorskiej.

Przy użyciu 3DMASTERKIT można przygotować anaglify, stereopary, obrazy do prezentacji w Internecie, obrazy do okularów ciekłokrystalicznych oraz wiele innych ciekawych trójwymiarowych funkcji, o których więcej można przeczytać na stroniehttp://www.3dmasterkit.pl

Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza, gdyż ta ostatnia jest ograniczona. Wyobraźnia jest zdolna ująć wszystko na świecie, stymuluje postęp i jest źródłem wszelkiej emocji.

Albert Einstein