Magia połączeń
-
- Grzegorz Buczek,
- 01.01.2001
Component
W systemach, gdzie obraz musi charakteryzować się maksymalną jakością, stosujemy połączenie composit. Standardowy sygnał telewizyjny składa się z trzech podstawowych kolorów: czerwonego, zielonego i niebieskiego (red, green, blue - RGB). Każda z tych składowych obsługuje jedną z trzech wyrzutni elektronów w lampie kineskopowej. Dopiero ich wypadkowa daje nam całą paletę barw tworzącą obraz telewizyjny. Połączenie RGB jest bardzo odporne na zakłócenia zewnętrzne i umożliwia przesyłanie sygnałów na duże odległości. Z tego powodu stosuje się je bardzo często w instalacjach wykorzystujących jako źródło obrazu wszelkiego rodzaju projektory.
Scart - trzy w jednym
1. Jeżeli robisz remont lub urządzasz pokój odsłuchowy, warto zamaskować kable głośnikowe prowadząc je w specjalnych rurkach pod podłogą i układając na ścianach pod tynkiem.
2. Specjalnie skonstruowane płaskie kable można poprowadzić pod dywanem i za listwami przypodłogowymi.
3. Warto zaopatrzyć kable głośnikowe w solidne końcówki. Ich zwarcie może poważnie uszkodzić sekcję mocy twojego wzmacniacza.
4. Zawsze lepiej jest zastosować kabel nieco dłuższy, zapewni ci to większą swobodę w ustawianiu sprzętu, ułatwi ewentualny demontaż i uchroni przed przypadkowym zerwaniem przewodu.
5. Bezpośrednie podłączenie odtwarzacza DVD do odbiornika obrazu zapewni najlepszy, niezniekształcony obraz.
6. Kable sygnałowe i zasilające nie powinny leżeć w bezpośredniej bliskości, dlatego warto powiązać je w dwie niezależne wiązki.
7. Jakość kabla ma bezpośredni wpływ na wierność przesyłanego sygnału. Unikaj bazarowej tandety. Zaopatrz się w firmowy produkt, najlepiej ze złoconymi końcówkami.
8. Jeżeli instalujesz projektor-rzutnik, to staraj się, żeby twój kabel wizyjny nie był dłuższy niż 10 m.
9. Złącze skart jest wielofunkcyjne. Jeżeli masz jakieś problemy (brak dźwięku, czarno-biały obraz itp.), to sprawdź, czy masz identyczne ustawienia w źródle obrazu i w odbiorniku.
10. Dobrze zaprojektowany system połączeń powinien zapewnić bezawaryjną pracę przez długie lata, przemyśl więc swoje oczekiwania i nie podejmuj pochopnych decyzji. Pamiętaj, że nie musisz go wymieniać, nawet gdy zmieniasz sprzęt.
Podsumowanie
Wobec bardzo obszernej oferty rynkowej trudno wybrać produkt spełniający w pełni nasze wymagania. Czasami spotykamy gniazda o nietypowych funkcjach (np. układ wspólnego sterowania jednym pilotem), ale są one najczęściej realizowane na standardowych połączeniach. Niekiedy pewnym problemem może się okazać zintegrowanie z systemem AV komputera mającego napęd DVD. Producenci kart dźwiękowych zapominają często o typowych rozwiązaniach, zmuszając użytkowników do szukania np. cyfrowego kabla SPIDF zakończonego z jednej strony wtykiem cinch, a z drugiej minijackiem. Na szczęście połączenie takie można łatwo wykonać we własnym zakresie. To, jakich użyjemy kabli, w znacznym stopniu zależy od naszych preferencji dźwiękowych i użytkowych. Warto jednak zaopatrzyć się w firmowe kable u jednego ze znanych producentów. Zapewni nam to ich pełną kompatybilność, zbliżony sposób prezentacji dźwiękowej i wizyjnej oraz ujednoliconą formę wzorniczą.