Magia połączeń


Component

W systemach, gdzie obraz musi charakteryzować się maksymalną jakością, stosujemy połączenie composit. Standardowy sygnał telewizyjny składa się z trzech podstawowych kolorów: czerwonego, zielonego i niebieskiego (red, green, blue - RGB). Każda z tych składowych obsługuje jedną z trzech wyrzutni elektronów w lampie kineskopowej. Dopiero ich wypadkowa daje nam całą paletę barw tworzącą obraz telewizyjny. Połączenie RGB jest bardzo odporne na zakłócenia zewnętrzne i umożliwia przesyłanie sygnałów na duże odległości. Z tego powodu stosuje się je bardzo często w instalacjach wykorzystujących jako źródło obrazu wszelkiego rodzaju projektory.

Scart - trzy w jednym

Kabelkologia w pigułce

1. Jeżeli robisz remont lub urządzasz pokój odsłuchowy, warto zamaskować kable głośnikowe prowadząc je w specjalnych rurkach pod podłogą i układając na ścianach pod tynkiem.

2. Specjalnie skonstruowane płaskie kable można poprowadzić pod dywanem i za listwami przypodłogowymi.

3. Warto zaopatrzyć kable głośnikowe w solidne końcówki. Ich zwarcie może poważnie uszkodzić sekcję mocy twojego wzmacniacza.

4. Zawsze lepiej jest zastosować kabel nieco dłuższy, zapewni ci to większą swobodę w ustawianiu sprzętu, ułatwi ewentualny demontaż i uchroni przed przypadkowym zerwaniem przewodu.

5. Bezpośrednie podłączenie odtwarzacza DVD do odbiornika obrazu zapewni najlepszy, niezniekształcony obraz.

6. Kable sygnałowe i zasilające nie powinny leżeć w bezpośredniej bliskości, dlatego warto powiązać je w dwie niezależne wiązki.

7. Jakość kabla ma bezpośredni wpływ na wierność przesyłanego sygnału. Unikaj bazarowej tandety. Zaopatrz się w firmowy produkt, najlepiej ze złoconymi końcówkami.

8. Jeżeli instalujesz projektor-rzutnik, to staraj się, żeby twój kabel wizyjny nie był dłuższy niż 10 m.

9. Złącze skart jest wielofunkcyjne. Jeżeli masz jakieś problemy (brak dźwięku, czarno-biały obraz itp.), to sprawdź, czy masz identyczne ustawienia w źródle obrazu i w odbiorniku.

10. Dobrze zaprojektowany system połączeń powinien zapewnić bezawaryjną pracę przez długie lata, przemyśl więc swoje oczekiwania i nie podejmuj pochopnych decyzji. Pamiętaj, że nie musisz go wymieniać, nawet gdy zmieniasz sprzęt.

Wielość standardów przesyłania obrazu doprowadzała do niekompatybilności pomiędzy różnymi urządzeniami. Żeby podłączanie źródła obrazu z odbiornikiem było w miarę proste, opracowano specjalne złącze o nazwie scart, zwane potocznie eurozłączem. Ten 21-pinowy system zapewnia możliwość wyboru i dopasowania standardu, którym będziemy przesyłać sygnał obrazu. W zasadzie wystarczy ustawić w setupie odtwarzacza i odbiornika TV te same parametry, by otrzymać pełną synchronizację pomiędzy tymi urządzeniami. Złącze to umożliwia również przesyłanie analogowego sygnału audio w postaci dwukanałowej. Przy odpowiednio wyposażonym odbiorniku TV, możemy uzyskać z niego dźwięk w formacie Dolby Pro Logic. Dodatkowo dochodzą funkcje umożliwiające automatyczne komunikowanie się urządzeń. Dla osób mających magnetowidy analogowe ważną informacją będzie dwukierunkowość złącza, dzięki której rejestracja sygnałów odbywa się bez dodatkowych połączeń. To proste na pozór rozwiązanie zostało skomplikowane poprzez pojawienie się trzech niezależnych modyfikacji, polegających na różnym wykorzystaniu pinów, obsługujących funkcje dodatkowe. I tak wersja pierwsza umożliwia przesyłanie sygnału stereo audio (we/wy), wideo composite (we/wy) oraz analogową wersję RGB. Wersja II jest rozszerzona o sygnał w standardzie S-Video. Wersja III zwana inaczej Pay TV umożliwia przyłączenie dekodera płatnej telewizji i zsynchronizowania go z systemem programowania za pomocą teletekstu VPT. Należy podkreślić że złącze scart jest w praktyce stosowane tylko w produktach przeznaczonych na rynek europejski.

Podsumowanie

Wobec bardzo obszernej oferty rynkowej trudno wybrać produkt spełniający w pełni nasze wymagania. Czasami spotykamy gniazda o nietypowych funkcjach (np. układ wspólnego sterowania jednym pilotem), ale są one najczęściej realizowane na standardowych połączeniach. Niekiedy pewnym problemem może się okazać zintegrowanie z systemem AV komputera mającego napęd DVD. Producenci kart dźwiękowych zapominają często o typowych rozwiązaniach, zmuszając użytkowników do szukania np. cyfrowego kabla SPIDF zakończonego z jednej strony wtykiem cinch, a z drugiej minijackiem. Na szczęście połączenie takie można łatwo wykonać we własnym zakresie. To, jakich użyjemy kabli, w znacznym stopniu zależy od naszych preferencji dźwiękowych i użytkowych. Warto jednak zaopatrzyć się w firmowe kable u jednego ze znanych producentów. Zapewni nam to ich pełną kompatybilność, zbliżony sposób prezentacji dźwiękowej i wizyjnej oraz ujednoliconą formę wzorniczą.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: