Magia prostego dźwięku

Czy komponowanie własnej muzyki musi być trudne i czasochłonne? Okazuje się, że używając takiego programu, jak MAGIX Music Maker 11 Silver, może zająć dosłownie kilka chwil.


Czy komponowanie własnej muzyki musi być trudne i czasochłonne? Okazuje się, że używając takiego programu, jak MAGIX Music Maker 11 Silver, może zająć dosłownie kilka chwil.

Jeśli do tej pory tworzenie własnej muzyki kojarzyło ci się z długimi godzinami mozolnej pracy, możesz odetchnąć z ulgą. Na szczęście, na rynku są już programy, które osobom takim jak ty zapewniają możliwość przygotowania swojej pierwszej kompozycji bezboleśnie i w krótkim czasie. Jednym z nich jest niewątpliwie MAGIX Music Maker 11 Silver. Tę specjalną edycję aplikacji do tworzenia muzyki umieściliśmy również na płycie dołączonej do wydania. Poniżej pokrótce wyjaśnimy tajniki pracy oraz najważniejsze elementy interfejsu, abyś mógł od razu przystąpić do tworzenia swojego pierwszego dzieła.

Muzyka dla laika

Nawet jako początkujący kompozytor, który po raz pierwszy używa tego typu oprogramowania, nie musisz się obawiać. MAGIX Music Maker 11 Silver nie wymaga od ciebie szerokiej wiedzy muzycznej. W zasadzie wystarczy dobre ucho, odrobina czasu i cierpliwości. Program może korzystać z własnej biblioteki gotowych próbek muzycznych (zwanych potocznie samplami) lub własnych zasobów na twardym dysku lub nośniku CD. Co ciekawe, możesz od razu zarejestrować własne próbki i umieścić je w bibliotece wraz z pozostałymi plikami. Jeśli masz materiał wideo i ścieżkę audio, w MAGIX Music Maker 11 Silver możesz z nich zmontować efektowny teledysk lub prezentację. Wszystkie elementy kompozycji układasz na ścieżkach specjalnego paska edycyjnego zwanego również aranżerem. Jest to nic innego, jak graficzna reprezentacja wszystkich plików audio użytych w danym utworze. Możesz je dowolnie przemieszczać, zmieniać ich długość, głośność, a także wiele innych parametrów. Dodatkowo masz możliwość skorzystania z bogatej palety efektów specjalnych audio i wideo, które wzbogacą brzmienie oraz wygląd ewentualnego wideoklipu. Poniższe wprowadzenie do obsługi programu MAGIX Music Maker 11 Silver w formie krótkiego warsztatu udowadnia, że każdy może w mniejszym lub większym stopniu nabrać doświadczenia w komponowaniu muzyki. Przedstawiamy najważniejsze elementy oraz etapy tworzenia własnego utworu, a także opisujemy, jak korzystać z niektórych funkcji aplikacji.

Najważniejsze etapy pracy z programem MAGIX Music Maker 11 Silver

Magia prostego dźwięku
1. Swoją zabawę z MAGIX Music Maker 11 Silver zaczynasz od odwiedzenia biblioteki plików. Gromadzi ona wszystkie sample dostarczane wraz z programem. Może również prowadzić do innych katalogów lub nośnika CD z plikami audio i wideo, które zamierzasz wykorzystać w swoim projekcie. Każda próbka dźwiękowa po najechaniu na nią kursorem i kliknięciu lewym przyciskiem myszy zostanie automatycznie odtworzona. Pod przyciskiem Subtitles znajdziesz sekcję napisów, zaś ostatni, o nazwie Synthesizer, kryje wbudowany automat perkusyjny oraz syntezator. Powyżej biblioteki znajdziesz pasek nawigacyjny do sterowania odtwarzaniem muzyki z aranżera.

Magia prostego dźwięku
2. Jednym z najważniejszych elementów interfejsu programu MAGIX Music Maker 11 Silver jest specjalny pasek edycyjny, zwany również aranżerem. Na ośmiu ścieżkach umieszczasz wszystkie pliki audio, wideo oraz ewentualną warstwę napisów. W trybie eksperckim masz do dyspozycji dodatkowe kontrolki, które umożliwiają odtwarzanie pojedynczych ścieżek z jednoczesnym wyciszeniem pozostałych, a także opcję wyboru dodatkowych ikon w celu ich łatwiejszej identyfikacji. Pliki z biblioteki przenosisz do aranżera metodą przeciągania. Każda próbka ma własną nazwę, a także graficzny podgląd. Nad aranżerem znajdziesz pasek narzędzi.

Magia prostego dźwięku
3. Jeśli nie chcesz korzystać z próbek dostarczanych wraz z aplikacją MAGIX Music Maker 11 Silver, możesz się w nie zaopatrzyć sam i co ciekawe, zarejestrować je, nie opuszczając głównego interfejsu programu. Przycisk nagrywania znajdujący się na pasku nawigacyjnym uruchomi okno konfiguracyjne, w którym ustalasz nazwę, jakość pliku, docelowe miejsce jego przechowywania, a także takie parametry, jak głośność, czy opcja jednoczesnego odtwarzania dźwięku podczas nagrywania. W sekcji Quality masz możliwość wybrania z kilku predefiniowanych trybów jakości rejestracji. Pamiętaj, że ma to bezpośredni wpływ na końcowy rozmiar pliku.

Magia prostego dźwięku
4. Nawet najlepsze sample i kompozycje nie obejdą się bez dodatkowych efektów specjalnych. W programie MAGIX Music Maker 11 Silver masz na szczęście do dyspozycji całkiem spory zestaw takich "brzmieniowych dopalaczy". Wystarczy wybrać kartę Audio & Video Effects znajdującą się obok biblioteki plików. W sześciu kategoriach tematycznych zgromadzono tam przyzwoity pakiet efektów, zarówno do modyfikacji dźwięku, jak i obrazu wideo. Podobnie jak w wypadku sampli, najechanie kursorem i kliknięcie lewym przyciskiem myszy spowoduje odtworzenie danego efektu. Wybrany efekt przeciągasz na ścieżkę aranżera, bezpośrednio na plik przeznaczony do obróbki.

Magia prostego dźwięku
5. Niewielki ekran kontrolny umieszczony w prawym dolnym rogu głównego interfejsu MAGIX Music Maker 11 Silver ma dość szerokie zastosowanie. Może służyć jako podręczny monitor do podglądu zawartości plików wideo importowanych do projektu (przycisk Video). Pełni także funkcję wskaźnika poziomu natężenia odtwarzanego dźwięku (przycisk Meters). Każdy pasek na wykresie reprezentuje osobny zakres częstotliwości, zaś dwa dodatkowe paski umieszczone po prawej stronie pokazują sygnał w prawym oraz lewym kanale. Trzeci przycisk o nazwie Overiew pozwala obejrzeć zawartość aranżera i wybierać z niego określony obszar ścieżek do dokładniejszego podglądu.

Magia prostego dźwięku
6. Przychodzi pora na dopracowanie kompozycji przygotowanej z użyciem MAGIX Music Maker 11 Silver. Jeśli skorzystasz z przycisku o nazwie Mastering, uruchomisz specjalny moduł z dodatkowymi urządzeniami, które pozwolą na dostrojenie i ulepszenie brzmienia skończonego utworu. Na samej górze znajdziesz 10-zakresowy equalizer. Poszczególne zakresy częstotliwości możesz regulować osobnymi suwakami. Poniżej umieszczono efekty echa oraz pogłosu. Dzięki nim poszczególne dźwięki mogą nabrać przestrzeni. Na samym dole znajdziesz moduł do regulacji wysokości dźwięku oraz jego dodatkowej modulacji. Wykorzystaj wygodne wykresy graficzne obu powyższych narzędzi.