Magiczne obrazki

Wniosek jest prosty - lepiej stosować urządzenia, które mają sprzętową dekompresję formatu MPEG-2.

Krążek DVD-ROM jest wystarczająco pojemny, aby pomieścić pełnometrażowy film w kilku wersjach językowych. Jest to jednak możliwe pod warunkiem, że do zapisu użyta zostanie kompresja MPEG-2.

Aby odtworzyć film zapisany tą metodą, musimy dokonać dekompresji - programowo lub sprzętowo. Niestety, ta pierwsza ma kilka wad - wymaga mocnego komputera, znacznie obciąża procesor i jest stosunkowo wolna. Wniosek jest prosty - lepiej stosować urządzenia, które mają sprzętową dekompresję formatu MPEG-2.

Magiczne obrazki
Jednym z nich jest MagicDVD Player firmy Jaton. W skład zestawu wchodzi odtwarzacz płyt DVD 4x oraz karta PCI odpowiedzialna za dekompresję danych. Oprócz tego znajdziemy kilka kabli służących do połączenia karty i odtwarzacza DVD-ROM, przyłączenia wzmacniacza audio itd. Pakiet wzbogacony jest o inne programy (m.in. służące do nawigowania po filmach zapisanych na płycie DVD-ROM) oraz grę.

Karta MagicDVD/MPEG-2 pozwala na bardzo wydajną dekompresję (przesyłanie danych od 500KB do 15MB na sekundę). Możemy również rozkoszować się doskonałym dźwiękiem: karta obsługuje standardy Dolby Surround i Dolby Digital Surround (AC-3). Ten ostatni format obsługuje aż 6 kanałów dźwięku - idealnie byłoby, gdybyśmy mieli do dyspozycji zestaw 6 głośników (5 standardowych i jeden niskotonowy).

Zarówno instalacja napędu DVD-ROM jak i karty MPEG-2 nie sprawia problemów. Należy tylko pamiętać, aby odpowiednio połączyć monitor, kartę i odtwarzacz płyt DVD. Również instalacja urządzenia w Windows 95/98 (korzystając z dołączonych sterowników) przebiega szybko i bez kłopotów. Podczas pracy urządzenie zachowywało się bez zarzutu.