"Magiczny" dywan

Ciekawy wynalazek został zaprezentowany przez Narodowy Instytut Zaawansowanego Przemysłu Naukowego i Technologicznego w Japonii. Jest to dywan, który jest w stanie... rozpoznać wagę, wiek a nawet płeć osoby po nim stąpającej.

Prototyp dywanu został wykonany z silikonowej gumy - jest on wyposażony w specjalne elektrody, rejestrujące zmiany oporu elektrycznego oraz przepływu prądu spowodowane przejściem człowieka. Analiza obejmuje jego rozmiar stopy, długość kroku, szybkość chodzenia oraz środek ciężkości. Dzięki temu urządzenie jest w stanie rozpoznać wagę, wiek a nawet płeć spacerującej po nim osoby. Okazuje się, że w grupie osób w przedziale wiekowym 20-60 lat - jeżeli chodzi o wagę i wiek - dywan jest prawie nieomylny. Nieco gorzej jest z rozpoznaniem płci, gdyż na 100 osób 75 zostało trafnie zakwalifikowanych.

Zdaniem konstruktorów, urządzenie z powodzeniem znajdzie zastosowanie np. podczas analizy zachowań ludzkich w centrach handlowych. Niestety, nic nie wiadomo na razie o terminie rozpoczęcia jego produkcji.