Magnetofon na pulpicie
-
- 15.11.2006
Boom na P2P trwa, choć KaZaA odstrasza wirusami, w eMule trafiają się podstawione przez RIAA serwery, a BitTorrent nie zawsze szybko działa. Na szczęście mamy radio oraz możliwość zapisywania strumieni w plikach. Bezpłatnie i całkowicie legalnie!
Boom na P2P trwa, choć KaZaA odstrasza wirusami, w eMule trafiają się podstawione przez RIAA serwery, a BitTorrent nie zawsze szybko działa. Na szczęście mamy radio oraz możliwość zapisywania strumieni w plikach. Bezpłatnie i całkowicie legalnie!
Każdy internauta rozpoznaje nazwy Napster, KaZaA, eMule, BitTorrent, ale niewielu potrafi wymienić najlepsze aplikacje pozwalające na wygodne zapisywanie streamingu na dysku. A okazuje się, że jest w czym wybierać. Ktoś mógłby powiedzieć, że w wypadku radia nie mamy wpływu na to, co ono nadaje. Jest w tym sporo prawdy, ale w odróżnieniu od radiofonii tradycyjnej odmiana internetowa cechuje się dostępem do olbrzymiej bazy nadawców.

Nakładka na program, pozwalająca korzystać z niego w środowisku graficznym KDE.
Oprócz niekomercyjności rozgłośnie internetowe mają też inne zalety: transfer nie kaprysi, jak w sieciach BitTorrent czy eDonkey, i jeśli radio działa, jest stabilny - oczywiście pod warunkiem, że nie wybrałeś serwera z drugiego końca świata.

Streamripper uruchomiony w formie wtyczki do Winampa uwalnia użytkownika od konieczności poznawania przełączników stosowanych w wierszu poleceń.
Niezbędne oprogramowanie
Masz już dobre chęci, zapaliłeś się do zapisu rozsyłanego strumieniowo sygnału audio. Pozostają dwa problemy: gdzie szukać ciekawych stacji oraz jakiego oprogramowania używać. Zajmiemy się najpierw drugą kwestią.

XstreamRadio - tylko dla słuchaczy. Do rippowania się nie nadaje.
Zalety aplikacji docenili programiści z innych zespołów - do Streamrippera jest bardzo wiele nakładek graficznych oraz wykorzystujących go wtyczek; np. w Windows może funkcjonować w roli wtyczki do Winampa. Obsługuje formaty MP3, Ogg Vorbis i AAC+.
Inne ważne i ciekawe

Online Radio Tuner nie zachwyca interfejsem, ale dobrze spełnia funkcję, do której go zaprojektowano.
Bardzo ciekawą funkcją jest wbudowany algorytm kompresora dynamiki poprawiający wyrazistość dźwięku. Aplikacja funkcjonuje stabilnie, a lista działających stacji jest sumiennie weryfikowana. Ciekawostka to bezpośredni dostęp z programu do pliku konfiguracyjnego XML. Screamer Radio wydaje się najlepszym wyborem dla użytkowników Windows. Potrafi zapisywać strumienie MP3 i Ogg Vorbis, a także kompresować dane z użyciem zewnętrznych enkoderów.
Online Radio Tuner to mały program do Windows z przejrzystym interfejsem (nazwa jest myląca; to samodzielna aplikacja, a nie aplet uruchomiony na stronie WWW), który można rozbudować za pomocą wtyczek. Jego podstawowa funkcjonalność to odtwarzanie i rejestrowanie audycji internetowego radia. Podobnie jak Screamer Radio, ma dużą bazę internetowych rozgłośni (również polskich!) pogrupowanych w identyczny sposób.

Screamer Radio to nie tylko menedżer stacji radiowych, ale również wygodny w obsłudze "magnetofon".
Radio LITE to pierwszy w naszym zestawieniu program, za który należy uiścić opłatę (licencja shareware). Pozwala na dodawanie i edytowanie strumieni radiowych w formie wygodnie (centralnie) umieszczonej listy. Utrzymany w cukierkowej kolorystyce interfejs jest prosty i łatwo z niego korzystać. Efektowny equalizer po lewej stronie oraz wygląd wskazują na próbę skopiowania AmaroKa, znanego użytkownikom Linuksa i innych systemów alternatywnych.

Wybrane rozgłośnie radiowe
Gdzie szukać stacji?
Jeśli przeczytałeś opisy programów, już wiesz, że niczego nie musisz szukać. Praktycznie wszystkie dostępne na rynku programy do obsługi mediów strumieniowych nadawanych przez rozgłośnie radiowe mają bardzo bogatą kolekcję stacji nadawczych. Wystarczy zainstalować aplikację i wybrać coś dla siebie z listy.
Na wszelki wypadek jednak w tabeli zebraliśmy kilka godnych polecenia propozycji.
Rozgłośnie radiowe nadające w Internecie pojawiają się dużo szybciej i w większych ilościach niż ich klasyczne odpowiedniki. Powód jest prosty: aby je uruchomić, nie jest wymagane zakupienie koncesji ani kompletowanie profesjonalnego sprzętu. Wystarczy zwykły komputer, standardowej przepustowości łącze - choćby i 128 Kb/s w stronę od użytkownika (upload) - Windows czy Linux oraz, o ile planujemy nadawać wyłącznie nagrane utwory i audycje, VLC (pisaliśmy o nim więcej w poprzednim numerze).