Magnetowidy do lamusa

Panasonic będzie sprzedawał cyfrowy magnetowid opracowany przez ReplayTV.

Przez ostatni rok trwała rywalizacja 2 firm projektujących podłączane do telewizora urządzenia (set-top boxes), umożliwiające zapis obrazu wideo na dysku twardym. Zarówno Replay TV, jak i TiVo zaproponowały własne standardy, co przywołuje wspomnienia rywalizacji między BETA a VHS w latach 80. W styczniu przewagę zdobyła firma TiVo, której udało się przekonać Sony i Philipsa do sprzedaży produktów. W ubiegłym tygodniu ogłoszono natomiast, że urządzenia ReplayTV będą sprzedawane pod marką Panasonic.

Panasonic ShowStopper PV-HS1000, który ma trafić do sklepów w tym miesiącu, umożliwia nagranie 20 godzin programu, PV-HS2000 natomiast 30 godzin. Ceny urządzeń będą wynosić odpowiednio: 699,95 i 799,95 USD. Konkurencyjne modele Philips TiVo kosztują 499 USD (umożliwia zapis 14 godzin programu) i 699 USD (30 godzin). Przystawka Sony, której premiera odbędzie się w kwietniu, ma kosztować tylko 399 USD. Pozwoli ona na zapisanie 30 godzin nagrania. Produkty TiVo wymagają jednak dodatkowej opłaty 199 USD za dodatkowe usługi programowe, które są oferowane bezpłatnie wraz z urządzeniem Panasonica.

Wszystkie opisane urządzenia konwertują sygnał wideo na MPEG-2 i zapisują na dysku twardym. Około 1GB przestrzeni dyskowej pozwala na zapisanie godziny nagrania. Podobnie jak w magnetowidach, użytkownik może zaprogramować nagrywanie wybranych programów. Możliwe jest też przeszukiwanie programu za pomocą słów kluczowych lub nagrywanie tematyczne, np. wszystkich programów dotyczących konkretnego aktora, reżysera itp. Również tak jak konkurenci, ShowStoppers oferuje natychmiastowy dostęp do dowolnego miejsca nagrania, co eliminuje potrzebę przewijania czy podglądu.


Zobacz również