Magnetyczne procesory - sposób na tanie i bezgłośne komputery?

Nie trzeba być wielkim specjalistą od półprzewodników, żeby wiedzieć, że współczesne CPU zbudowane są przede wszystkim z krzemu i pracują z wykorzystaniem ładunków elektrycznych. Czasy procesorów optycznych jeszcze nie nadeszły i... być może nigdy nie nadejdą, jeśli wcześniej rozpowszechnią się procesory magnetyczne!

Naukowcom z Durham University, Imperial College oraz University of Sheffield już w 2002 roku udało się stworzyć element wykonujący operacje logiczne i wykorzystujący pole magnetyczne zamiast energii elektrycznej. Przez trzy ostatnie lata badacze pracowali nad możliwościami połączenia takich elementów przy pomocy magnetycznych nanokabli - ostatecznie udało się otrzymać układy, które funkcjonują tak samo, jak chipy półprzewodnikowe, ale... bez półprzewodników.

Zdaniem twórców, "procesory magnetyczne" mogą być dużo tańsze w produkcji, gdyż wykorzystuje się w nich proste warstwy metali. Układy tego typu nie wydzielają ciepła, teoretycznie więc skończyłyby się problemy z potężnymi systemami chłodzącymi i szumiącymi wentylatorami znanymi z współczesnych komputerów.

Inne artykuły dotyczące innowacji technologicznych:

- Bakteria z mikroprocesorem?

- Mrożone światło napędza procesory przyszłości

- Pamięci: mechanika wygrywa z elektroniką


Zobacz również