Magnetyczny RAM już wkrótce

Firmy IBM oraz Infineon, pracujące wspólnie nad pamięciami typu MRAM (Magnetoresistive RAM) poinformowały, że pierwsze, testowe układy tego typu pojawią się już na początku przyszłego roku.

Magnetyczny RAM już wkrótce

Największą zaletą magnetycznych pamięci jest fakt, że mogą one przechowywać dane nawet po odłączeniu zasilania. Przedstawiciele obu koncernów zapowiadają, że już niedługo będzie możliwe przechowywanie w modułach MRAM całego systemu operacyjnego nawet po wyłączeniu komputera. Dzięki temu system będzie gotowy do użytku niemal natychmiast po włączeniu zasilania.

Na podobnej do MRAM zasadzie działają już powszechnie wykorzystywane w urządzeniach przenośnych pamięci flash. Opracowywane przez IBM-a oraz Infineona pamięci są jednak dużo bardziej zaawansowane technologicznie – układ o pojemności 128 kB zajmuje powierzchnię zaledwie 1,4 mikrona kw. (w technologii 0,18 mikrona).

Według obu firm, pamięci MRAM już niedługo będą w stanie zastąpić wykorzystywane obecnie układy DRAM (Dynamic RAM) oraz SRAM (Static RAM). Według ich przewidywań, pierwsze produkty wykorzystujące MRAM mają pojawić się w masowej sprzedaży w 2005 roku.