Maicovicon - miniaturowy mocarz fotograficzny

W laboratoriach Panasonica powstały nowe moduły aparatów cyfrowych przeznaczone dla urządzeń przenośnych, w tym telefonów komórkowych. Jeden z nich posiada 3-megapikselowy sensor oraz zaawansowane możliwości rejestracji wideo.

Miniaturowy moduł fotograficzny Panasonica

Miniaturowy moduł fotograficzny Panasonica

Nowy moduł z serii Maicovicon (GP-KM3500V) składa się z 3-megapikselowego sensora obrazu, cyfrowego procesora sygnału, miniaturowego obiektywu oraz sensora podczerwieni umożliwiającego automatyczną regulację ostrości. Specjalistom z Panasonica, udało się to wszystko zmieścić w pudełeczku o grubości 1/3 cala. Co ciekawe, Maicovicon posiada również system stabilizacji obrazu, który może się przydać podczas rejestrowania sekwencji wideo z prędkością 30 klatek/s.

Jak twierdzi Satoru Masuda, szef inżynierów w oddziale Panasonic SC Device Solutions, nowy moduł pozwoli producentom telefonów komórkowych na rozszerzenie funkcjonalności aparatów cyfrowych bez potrzeby powiększania rozmiarów aparatu. Panasonic planuje wprowadzenie modułu w trzech wersjach: 3 megapiksele, 2 megapiksele oraz 1,3 megapiksela. Seryjna produkcja pierwszych dwóch rozpocznie się w marcu 2005 roku. Wersja z 1,3-megapikselowym sensorem trafi na taśmy produkcyjne już w styczniu 2005 roku.

Z danych firmy InfoTrends wynika, iż obecnie jeden na dziesięć telefonów komórkowych, posiada wbudowany aparat cyfrowy, zaś w tym roku zostało nimi wykonanych ponad 29 miliardów zdjęć oraz sekwencji wideo.


Zobacz również