Maj - miesiąc robali

W maju najbardziej aktywnymi "szkodnikami" komputerowymi były wszelkiego rodzaju robaki pocztowe - wynika z opublikowanego właśnie przez firmę Panda Software rankingu Top Ten najczęściej występujących wirusów, robaków, trojanów i programów spyware.

Ranking przygotowywany jest na podstawie danych zebranych przez bezpłatny skaner antywirusowy online - Panda ActiveScan. Z opracowania dowiadujemy się m.in. że w maju najbardziej aktywne były robaki pocztowe, wyraźnie za to zmalała aktywność wszelkiej maści koni trojańskich.

Według danych Panda Software najbardziej niebezpiecznym złośliwym kodem 'grasującym' w maju w Internecie był Mhtredir.gen - czyli exploit, umożliwiający zdalne uruchomienie określonego programu bez zgody użytkownika komputera. Mhtredir.gen wykorzystuje do tego celu znany od dawna błąd w systemie Windows (usuwające go uaktualnienie producent udostępnił już ponad rok temu - pisaliśmy o tym w tekście "Microsoft łata... 20 dziur").

W sumie w pierwszej dziesiątce w Polsce znalazło się aż pięć robaków, trzy trojany, jeden exploit oraz jeden złośliwy skrypt VBS. W zestawieniu pierwsze miejsce zajął robak Shinwow.E.

Maj - miesiąc robali

Ranking najczęściej występujących wirusów, robaków i trojanów w Polsce i na świecie (oprac. Panda Software).

Panda Software poinformowała również, że najbardziej aktywnym w maju oprogramowaniem typu spyware był program ISTbar, instalujący się (w postaci kontrolki ActiveX) bez wiedzy użytkownika komputera. Program jest wyjątkowo uciążliwy - nie dość, ze modyfikuje ustawienia przeglądarki i wyświetla pornograficzne zdjęcia, to dodatkowo instaluje kilka innych 'złośliwych' aplikacji - m.in. adware i dialery.