MakeMusic Finale - Programy do edycji zapisu nutowego

Finale 2004, najnowsza wersja flagowego programu MakeMusic, potrafi zrobić wszystko, co tylko ludzka wyobraźnia podpowie.


Finale 2004, najnowsza wersja flagowego programu MakeMusic, potrafi zrobić wszystko, co tylko ludzka wyobraźnia podpowie.

Narzędzia do edycji zapisu nutowego firmy MakeMusic (dawniej Coda Music) obecne są na rynku od dawna. Korzystają z nich praktycznie wszyscy - muzycy i kompozytorzy, nauczyciele i studenci w szkołach muzycznych, osoby prowadzące chóry, amatorzy, a także studia DTP.

MakeMusic ma kompleksową ofertę, dzięki której każdy znajdzie coś dla siebie. Użytkownik, który chce wpisać na pięciolinię nuty i wydrukować je, powinien skorzystać z programu Finale Notepad 2003. Dodatkowo, będzie mógł zrobić to... za darmo, bowiem firma MakeMusic gratisowo udostępniła ten program na swojej stronie internetowej.

Możliwości programu Finale Notepad przyrównać można do Notatnika w Windows bądź SimpleText w Mac OS-ie. Program umożliwia wprowadzenie zapisu nutowego na pięciolinii (możliwe jest odtwarzanie maksymalnie ośmiu) bądź pojedynczej linii zapisu perkusyjnego. Do nut dołączyć można tekst piosenki (tylko jeden wers). Tak stworzony plik można wydrukować bądź zapisać w pliku.MUS, który jest standardem dla wszystkich programów MakeMusic.

MakeMusic Finale - Programy do edycji zapisu nutowego

Finale Notepad 2003 Program darmowy, ale dla wielu wystarczający.

Dostępna jest też komercyjna wersja - Finale Notepad Plus, która umożliwia import i eksport plików MIDI. Program kosztuje 24,95 USD, i można kupić go tylko w sklepie internetowym producenta, bowiem polski przedstawiciel MakeMusic, firma AudioFactory, nie oferuje tego programu.

Wielki program do wielkiej muzyki

Finale 2004 jest najważniejszym programem w ofercie MakeMusic. Ma tysiące możliwości, które zaspokoją potrzeby każdego, nawet najbardziej wybrednego muzyka. Mnogość możliwych do ustawienia parametrów przyprawia o ból głowy. Przyda się także przynajmniej podstawowa znajomość angielskiego, a w zakresie terminologii muzycznej - biegła. Do bardziej zaawansowanych prac potrzebna będzie znajomość zasad zapisu nutowego.

To prawdziwy kombajn muzyczny umożliwiający wprowadzenie muzyki na 6 różnych sposobów:

  • wskazanie myszką odpowiedniego miejsca na pięciolinii - najbardziej intuicyjna metoda, chociaż dość wolna

  • wprowadzenie informacji o nucie z klawiatury komputera - z pewnością wygodniejsza forma dla osób preferujących klawiaturę nad urządzenie wskazujące

  • wprowadzenie dźwięków przez standard MIDI - idealne rozwiązanie dla osób wprawnie korzystających z instrumentów klawiszowych bądź innych wyposażonych w MIDI

  • wprowadzenie dźwięków przez mikrofon - wystarczy zagrać na instrumencie (a podobno można też zaśpiewać), a komputer sam zinterpretuje dźwięki i przetworzy je na zapis nutowy

  • zeskanowanie arkusza z nutami

  • funkcjonalny odpowiednik techniki OCR, Finale przetwarza plik graficzny z nutami na zapis nutowy, który jest w stanie odtworzyć i oczywiście edytować

  • import z pliku MIDI, a także kilku innych form zapisu nutowego.
Od wersji 2003 program Finale 2004 różni się ponad setką nowych funkcji, będących głównie usprawnieniami we wprowadzaniu zapisu nutowego. Do najciekawszych funkcji należy Human Playback, która pozwala na odtworzenie utworu z interpretacją (tzw. feelingiem), według zadanych parametrów. Do wyboru jest 13 stylów (klasyczny, jazz, funk, rock, pop, samba) oraz możliwość tworzenia własnych.

MakeMusic Finale - Programy do edycji zapisu nutowego

Finale 2004 dla Macintosha Wszystkie programy firmy MakeMusic mają wersję dla PC i Maca.

Nowością jest także funkcja zapisu stworzonego utworu jako pliku WAVE. Dzięki czemu utwory mogą znaleźć się na tradycyjnej płycie CD-Audio. Programowi brakuje tylko jednego - funkcji odwrotnej, czyli możliwości przeanalizowania ścieżki dźwiękowej, wydobycia partii poszczególnych instrumentów i odwzorowania ich w postaci zapisu nutowego. Na razie to chyba jednak szczyt marzeń i czysta abstrakcja - moc obliczeniowa komputerów i algorytmy analizujące nieprędko pozwolą na przeprowadzenie tych operacji.

Ideą stworzenia takiego programu była potrzeba uzyskania profesjonalnego wydruku dla indywidualnego muzyka bądź całej partytury. I udało się - jakości wydruku nie można zarzucić absolutnie niczego. Nutami, pięcioliniami, tekstem oraz grafiką można obracać praktycznie w każdą stronę. Wielkość wydruku oczywiście nie kończy się na drukarkach A4, partytury można także drukować na drukarkach wielkoformatowych. Studia DTP z pewnością wykorzystają możliwość tworzenia plików PostScript.

Cena programu nie jest niska (3150 zł), ale usprawiedliwia ją ilość dostępnych funkcji. Aktualizacja z wersji 2003 kosztuje 540 zł, a z wersji 2002 - 840 zł. Program sprzedawany jest także w wersji edukacyjnej (1575 zł) oraz 5- i 10-stanowiskowej (odpowiednio 3650 i 5225 zł).

Wszystkie programy MakeMusic dostępne są w wersjach dla PC i Macintosha. W chwili zamykania tego numeru nie było jeszcze wersji Finale 2004 dla Maca. Producent zapowiada, że trafi ona do sprzedaży w grudniu 2003 r.