Makra Excela w OpenOffice.org

Wśród problemów na jakie natrafiają użytkownicy Microsoft Office chcący się przesiąść na darmowego konkurenta - OpenOffice.org - jest między innymi brak obsługi VBA (Visual Basic for Applications) przez aplikacje z darmowego pakietu. Jednak jest szansa, że to się zmieni...

Użytkownicy, którzy używają makr w Microsoft Excelu nie mogli do tej pory bezproblemowo przenosić swoich dokumentów do OpenOffice.org Calc, gdyż wszystkie makra zapisane w arkuszach po prostu nie działają. Z pomocą przyszła tu firma Novell, która na bazie kodu źródłowego OO stworzyła wersję, która posiada obsługę VBA w arkuszu kalkulacyjnym. Noel Power, deweloper odpowiedzialny za tę funkcjonalność mówi, że pełna obsługa VBA została uzyskana dzięki umożliwieniu natywnego uruchamiania makr VBA w OpenOffice.org, udostępnieniu modelu obiektowego zapewniającego kompatybilność pomiędzy programami, rozszerzeniu symboli OOo-Basic'a o API zapewniające kompatybilność oraz zmodyfikowanie funkcji interpretujących OOo-Basic poprzez dodanie obsługi składni VBA. Niestety wsparcie dla VBA nie jest jeszcze w stu procentach kompletne, lecz powinno poprawnie działać w większości najczęściej używanych makr.

Większość popularnych dystrybucji Linuksa zawierających OpenOffice.org posiada już opisywaną tutaj funkcjonalność, a oprócz tego ze strony firmy Novell można pobrać także wersję dla systemu Windows (wymagana jest darmowa rejestracja). Wersja OpenOffice.org udostępniana przez Novella oprócz opisywanej wyżej funkcjonalności posiada również rozszerzone wsparcie dla dokumentów konkurencyjnego Microsoft Office, wysyłanie dokumentów bezpośrednio jako załączniki w formacie MS Office (OpenOffice.org ma możliwość dołączania do e-maili dokumentów w formacie PDF), czy też rozszerzony zestaw fontów na licencji firmy AGFA, które umożliwiają dużo lepszą konwersję dokumentów konkurencji.

Więcej informacji.