Mała czarna


Niedościgniony

Wśród konkurentów LaserJet okazał się najszybszy. Do samej jakości druku nie mieliśmy zbyt wielu zastrzeżeń, na gorszą ocenę zasłużył algorytm dyfuzji błędu, który jest tak bardzo powtarzalny, że aż stało się to widoczne gołym okiem. W oryginalnych ustawieniach sterownika symulacja kolorów jest dużo lepsza niż figur geometrycznych. Drukarce przyznaliśmy najwyższą ocenę łączną i czwarte miejsce za ekonomię.

Benchmarki

Ocena jakości 6,45

Druk tekstu (str./min) 20

Druk mieszany (str./min) 18

Druk grafiki w maks. rozdz. (str./min) 3,0

Koszt strony (gr) 9,9

Oki B4300

Mała czarna

Oki B4300

Tanio, szybko, ale mało subtelnie.

B4300 jest drugim z kolei modelem z nowej serii czterech drukarek Oki. Jak we wszystkich drukarkach tej firmy, zamiast promienia lasera do wytworzenia ładunku na bębnie elektrofotograficznym używa się światła z listwy elementów LED.

Błyskawiczna pobudka

Cały kwartet drukuje nominalnie 18 stron na minutę, oczekiwanie na pierwszą stronę trwa tylko 6 sekund, rozdzielczość wynosi 600x1200 dpi. Drukarki mają sterowniki do wszystkich systemów Microsoftu, Linuksa i MacOS, porozumiewają się z komputerem za pomocą PCL w wersji 5e i 6 oraz językiem drukarek mozaikowych. Model B4300nPS dodatkowo posługuje się PostScriptem.

Połączenie z komputerem zrealizować można za pomocą portów USB 2.0 lub LPT, a wersje sieciowe - przez kartę Ethernet. Opcjonalnie jest jeszcze port szeregowy. Oprócz zwykłego RAM-u wielkości 16 MB z możliwością rozszerzenia o następne 32 MB, jest dodatkowa typu Flash na fonty i makrodefinicje. Wbudowany podajnik papieru mieści 250 kartek, dodatkowy - dwa razy więcej. Maksymalna gramatura papieru wynosi 105 g/m2, grubsze nośniki, do 120 g/m2, mogą być podawane pojedynczo do wejścia prostej drogi papieru. Odbiornik ma pojemność 150 arkuszy. Sterowanie drukarką jest bardzo wygodne dzięki wbudowanemu wyświetlaczowi LCD.

Zdrowa dla portfela

Najlepszą ekonomię w teście B4300 zawdzięcza separacji bębna od toneru - mogą być wymieniane odpowiednio do swojej trwałości. Jakość druku nie jest najlepsza, zwłaszcza cienie nie są wystarczająco zróżnicowane, ale do szybkości nie można mieć żadnych zastrzeżeń.

Benchmarki

Ocena jakości 4,55

Druk tekstu (str./min) 18

Druk mieszany (str./min) 17

Druk grafiki w maks. rozdz. (str./min) 1,9

Koszt strony (gr) 7,9


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: