Mała, szybka, gotowa na wszystko


PQI Cool Drive Pro U339 Pro

Mała, szybka, gotowa na wszystko
Mała, szybka, gotowa na wszystko
Mała, szybka, gotowa na wszystko
Pojemny model, pozwalający na zapisanie danych o objętości trzech płyt CD.

Lider w kategorii szybkości kopiowania oraz zapisu danych. Producent oferuje modele o pojemności od 256 MB do 2 GB, o zbliżonej wydajności oraz identycznej funkcjonalności. Urządzenie jest niewielkie, do tego wyposażone w trwałą aluminiową obudowę, niestety, nie znajdziesz na niej przełącznika umożliwiającego sprzętowe zablokowanie zapisu. Wraz z dyskiem otrzymasz przedłużacz oraz płytę CD, na której umieszczono sterownik do Windows 98, a także dodatkowe oprogramowanie. Aplikacja USB Flash Disk Tool pozwala na zdefiniowanie jednej strefy prywatnej chronionej hasłem, a także na formatowanie dysku oraz spreparowanie dysku startowego (tylko w wypadku korzystania z Windows 98).

Praca z urządzeniem nie nastręcza żadnych problemów, oczywiście jeśli system dysponuje uniwersalnym sterownikiem USB Mass Storage lub po zainstalowaniu dołączanego sterownika do Windows 98. Opisywany model o pojemności 512 MB pozwala na zapisanie prawie 100 plików kodowanych z szybkością 196-256 kb/s, o łącznym czasie odtwarzania sporo przekraczającym 5 godzin. Szybkość pracy według testów HD Tach wynosi ponad 20 MB/s. Rzeczywista prędkość zapisywania dwóch zestawów plików (średnia z dwóch pomiarów) wynosiła 8,5 MB/s i był to najlepszy wynik w tej kategorii. Duża była również prędkość odczytywania danych (około 15 MB/s).

Informacje Konsorcjum FEN, tel (+61) 846 87 00

http://www.fen.pl

Gwarancja 36 miesięcy

Cena 730 zł

Wyniki testów (MB/s)

HDTach RW- średnia prędkość zapisu 23,6

Prędkość zapisu test 2 12,3

Prędkość zapisu test 1 4,0

HDTach RW- średnia prędkość odczytu 26,2

Prędkość odczytu test 2 14,3

Prędkość odczytu test 1 15,6

Kingston KUSBDTE/2048

Mała, szybka, gotowa na wszystko
Mała, szybka, gotowa na wszystko
Mała, szybka, gotowa na wszystko
Szybki maluch wyposażony w funkcję szyfrowania przechowywanych danych.

Modele z tej serii to jedne z szybszych i bardziej funkcjonalnych urządzeń. O ich jakości świadczy chociażby 5-letnia gwarancja, którą są objęte. Wyposażono je w interfejs USB 2.0, możliwość uruchomienia systemu operacyjnego oraz sprzętowo-programowy system szyfrowania zamieszczonych na nim danych. Wydajność opisywanego modelu mówi sama za siebie: maksymalny transfer odczytu w teście HD Tach, 24,9 MB/s, to jeden z najwyższych wyników, podobnie jak prędkość zapisu - 9,1 MB/s. W testach zapisywania średni wynik to 6,7 MB/s, natomiast prędkość odczytu nie spadała, przy najbardziej obciążającym zestawie ponad 117 plików (test pierwszy) poniżej 15 MB/s. Drugi zestaw testowy (trzy pliki o łącznej pojemności 125 MB) był odczytywany z prędkością około 16 MB/s. Dołączone oprogramowanie to DataTraveler oraz Traveler Save+. Pierwszy pozwala zarządzać dyskiem, synchronizować zawartość zdefiniowanych folderów, a po zainstalowaniu Traveler Save+ również logować się do strefy prywatnej. Zakładanie strefy prywatnej zabezpieczonej hasłem możliwe jest dopiero po zainstalowania pakietu Traveler Save+, do szyfrowania służy klucz AES-128. Na dysku możemy utworzyć jedną strefę prywatną o wielkości nieprzekraczającej pojemności dysku, ilość zdefiniowanej przestrzeni prywatnej odejmowana jest od ogólnej pojemności dysku (strefa publiczna).

Informacje Kingston

http://www.kingston.com.pl

Gwarancja 60 miesięcy

Cena 839 zł

Wyniki testów (MB/s)

HDTach RW- średnia prędkość zapisu 9,1

Prędkość zapisu test 2 8,5

Prędkość zapisu test 1 4,9

HDTach RW- średnia prędkość odczytu 24,9

Prędkość odczytu test 2 16,2

Prędkość odczytu test 1 15,5

Apacer Handy Steno HT203

Mała, szybka, gotowa na wszystko
Mała, szybka, gotowa na wszystko
Mała, szybka, gotowa na wszystko
Dopracowana konstrukcja o przyzwoitych parametrach pracy za niewielkie pieniądze.

Rodzina Handy Steno 203 to modele o pojemności od 128 MB do 4 GB. Producent podaje prędkość odczytywania - 20 MB/s - oraz zapisywania - 14 MB/s - danych. Uzyskane wyniki potwierdzają te informacje, co w tej kategorii klasyfikuje urządzenie w ścisłej czołówce. Ostatecznie w ocenie wydajności model HT 203 uplasował się na szóstym miejscu, tuż za najwydajniejszymi modelami Kingstona z rodziny Data Traveler Elite oraz PQI Cool Drive Pro U339 Pro. Jest to jeden z nielicznych modeli, które producent wyposażył w stację dokującą pełniącą funkcję przedłużacza oraz zatyczkę na stałe przymocowaną do obudowy - idealne rozwiązanie dla zapominalskich.

Dołączone oprogramowanie pozwala na utworzenie dysku bootującego (USB Zip - również w systemie Windows XP), formatowanie nośnika i szyfrowanie wskazanych folderów lub plików. Samo zabezpieczenie danych przed niepowołanym dostępem nie jest zbyt intuicyjne, nie wydziela się strefy prywatnej i publicznej, ale szyfruje dane. Wynik zapisywany jest w specjalnym pliku, który można zachować na dysku USB. Dodatkowe sterowniki pozwalają na pracę urządzenia w starszym systemie, Windows 98.

Informacje AB, tel. (+71) 324 05 00

http://www.ab.pl

Gwarancja 24 miesiące

Cena 125 zł

Wyniki testów (MB/s)

HDTach RW- średnia prędkość zapisu 12,3

Prędkość zapisu test 2 10,2

Prędkość zapisu test 1 4,0

HDTach RW- średnia prędkość odczytu 22,8

Prędkość odczytu test 2 12,4

Prędkość odczytu test 1 12,9

Pentagram PentaDrive

Mała, szybka, gotowa na wszystko
Mała, szybka, gotowa na wszystko
Mała, szybka, gotowa na wszystko
Pentagram - model dla osób lubiących trwałe gadżety, odporne na warunki atmosferyczne.

Dyski USB, oprócz prostoty zastosowania, mają jeszcze jedną ważną zaletę: dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne (z powodu braku mechanicznych elementów są jednymi z bezpieczniejszych nośników danych). Opisywany PentaDrive dzięki gumowej obudowie jest w dodatku wodoodporny i może pracować w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Niestraszne mu najgorsze warunki atmosferyczne, a nawet przebywanie w wodzie, elektronika i zapisane dane są dobrze chronione.

Szybkość, z jaką pracuje urządzenie, klasyfikuje je do pierwszej dziesiątki, włączając w to modele różniące się pojemnością - od 128 do 1 GB. Wszystkie charakteryzują się podobnymi parametrami pracy. Dołączone oprogramowanie jest identyczne, jak w modelu PQI Cool Drive Pro U339 Pro. Możesz zdefiniować jedną strefę prywatną chronioną hasłem, a opcja tworzenia dysku startowego działa jedynie w wypadku korzystania z Windows 98, do którego dołączono sterowniki. Otrzymasz również przedłużacz oraz instrukcję w języku polskim, co stanowi ewenement w naszym teście. Producent podaje szybkość odczytu danych na 11 MB/s, a zapisu na 8 MB/s. Jak dowiodły testy, w wypadku dużych plików urządzenie uzyskuje wyniki bardzo zbliżone.

Informacje Multimedia Vision, tel. (+22) 338 90 00

Gwarancja 24 miesiące

Cena 129 zł

Wyniki testów (MB/s)

HDTach RW- średnia prędkość zapisu 8,6

Prędkość zapisu test 2 7,4

Prędkość zapisu test 1 3,9

HDTach RW- średnia prędkość odczytu 10,7

Prędkość odczytu test 2 9,7

Prędkość odczytu test 1 8,8