Malarskie sztalugi

Na rynku jest wiele aplikacji do retuszu zdjęć, grafiki wektorowej czy prostej animacji, ale dość trudno znaleźć program, którego zadaniem jest wykorzystanie komputera jako narzędzia do niczym nieskrępowanego malowania i rysowania, w dodatku, bardzo przypominającego prawdziwe sztalugi.

Na rynku jest wiele aplikacji do retuszu zdjęć, grafiki wektorowej czy prostej animacji, ale dość trudno znaleźć program, którego zadaniem jest wykorzystanie komputera jako narzędzia do niczym nieskrępowanego malowania i rysowania, w dodatku, bardzo przypominającego prawdziwe sztalugi.

Malarskie sztalugi

Interfejs obsługi programu naprawdę robi wrażenie.

Wizardbrush, bo o nim mowa, to niespotykany program malarski. Od razu po uruchomieniu rzuca się w oczy przejrzysty, nowoczesny interfejs, całkowicie odmienny od tego, co znamy z systemowego standardu. Pięć widocznych na ekranie okien: wybór narzędzia, paleta kolorów, menedżer widoków, rodzaj papieru oraz wielkość/kształt używanego narzędzia można umieścić w dowolnym miejscu ekranu lub zwinąć, aby nie zajmowały miejsca. Wszystkie okna są półprzezroczyste i starannie zaprojektowane. Interfejs upiększyć można gotową lub własną tapetą. Aplikacja uruchamia się w trybie pełnoekranowym, zasłaniając pasek zadań, co nie przeszkadza w przełączaniu się między aplikacjami.

Nie jest to program profesjonalny. Autorzy skupili się na tym, aby dostarczał jak najwięcej przyjemności, był miły dla oka i przejrzysty. Nie oznacza to jednak, że ma małe możliwości. Wręcz odwrotnie, spodobać się może prawdziwemu artyście. Maluje się tu na wirtualnej kartce papieru o wybranych rozmiarach (niestety, można je określić tylko w pikselach). Tworzenie rozpoczyna się od określenia narzędzia - do wyboru jest kilka rodzajów pędzli, aerograf, marker, węgiel, ołówek, a nawet farba, którą można wycisnąć z wirtualnej tubki. Każdemu z tych akcesoriów malarskich można nadać odpowiednią szerokość oraz kształt.

Malarskie sztalugi

Wizardbrush pomaga w nauce rysunku.

Nazwy nie są przypadkowe. To, co widać na ekranie, naprawdę przypomina rozprowadzoną na papierze farbę czy delikatną kreskę miękkiego ołówka. Dodatkowo dostępne są takie narzędzia, jak lokalne rozjaśnienie, przyciemnienie, rozmycie i wyostrzenie. Domyślnym stylem rysowania jest Freehand tool, ale można wstawiać również kółka, prostokąty, kwadraty i gwiazdy. Wizardbrush symuluje rodzaj materiału, na którym się pracuje; może to być papier o różnorakiej fakturze lub coś przypominającego płótno. Świetnie sprawdza się także przy kolorowaniu prac, wybrać można stopień tolerancji podczas wypełniania określonej powierzchni, a także pobrać kolor z dowolnego obszaru za pomocą pipety. Oprócz standardowego jednolitego wypełnienia kolory wybiera się z palety, która nie oferuje definiowania parametrów, takich jak składowe elementy (RGB) czy zapamiętywanie własnych układów. Jest jednak prosta w użyciu i pozwala korzystać z całego dostępnego w systemie zakresu barw (z reguły 16,5 miliona). Całości dopełniają dodatkowe efekty, które można nadać określonym uprzednio obszarom, takie jak pikselizacja albo pogrubienie konturów. Ukończone dzieło zapisuje się w pliku w jednym z kilku najpopularniejszych formatów bitmapowych.

Nieoceniona jest wartość edukacyjna programu. Dostępne są tzw. malarskie samouczki. Zasada ich działania jest genialnie prosta. Wybieramy którąś z dostępnych miniaturek, a po chwili obserwujemy jak na ekranie powstaje praca. Widać wszystko jak na dłoni, wybór narzędzia, koloru, każde pociągnięcie pędzla. Nic nie umknie naszej uwadze dzięki opcji regulacji prędkości oraz zatrzymania procesu. Największym plusem jest niewątpliwe możliwość nagrywania lekcji - wystarczy przycisnąć przycisk Nagraj. Uczeń może obserwować wychwycić każdy szczegół. Program dysponuje niewielką biblioteką gotowych grafik, pozwala na utworzenie albumu oraz prezentację własnych prac. Program obsługuje tablety, także te z kontrolą nacisku. Funkcja ciągłego rysowania działa bardzo sprawnie, program nie odwołuje się co chwila do twardego dysku i tym samym nie opóźnia rysowania.

Wizardbrush współpracuje również ze skanerem i drukarką. W stosunku do mnogości opcji, łatwości obsługi oraz stabilnej pracy cena aplikacji jest stosunkowo niska. Wizardbrush jest odpowiedni dla każdego, kto lubi malować i rysować. Najlepiej zresztą przekonać się o tym samemu. Na płycie dołączonej do tego numeru znajduje się 14-dniowa wersja demo.

Informacjehttp://www.eusoftware.com

Wymagania sprzętowe Windows 95/98/2000/XP, 70 MB HDD, 16 MB RAM, karta graficzna zgodna z SVGA, zalecany tablet

Cena 25 USD