Małe biuro

Programy dla małych, jednoosobowych firm to wdzięczne pole do popisu. Nie wymagają zaawansowanych technologii i rozbudowanych narzędzi.


Programy dla małych, jednoosobowych firm to wdzięczne pole do popisu. Nie wymagają zaawansowanych technologii i rozbudowanych narzędzi.

Najprawdopodobniej klient kupi dla firmy oryginalne oprogramowanie, nie ma więc zagrożenia ze strony złodziei. Wśród oprogramowania dla firm znajdziemy także tanie, drobne aplikacje, przeznaczone do prostych zadań. Zbadaliśmy, jak sprawdzają się w praktyce.

Wizytówka 2003

Małe biuro
Wizytówka 2003, jak łatwo zgadnąć, to program do tworzenia wizytówek - biznesowych i prywatnych. Prawdopodobnie większość osób skorzysta raczej z usług firm zajmujących się małą poligrafią, ale niektórzy mogą wykorzystać tego typu oprogramowanie i samodzielnie przygotować zestaw wizytówek, na przykład dla pracowników swojej firmy. Zadanie jest o tyle ułatwione, że aplikacja korzysta z prostej bazy danych, dzięki której można przygotowywać wizytówki dla różnych osób, bez wielokrotnego podawania tych samych informacji (np. adresu firmy i numeru telefonu).

Program jest, co tu kryć, prościutki, ale spełnia swoje zadanie. Zaraz po uruchomieniu można skorzystać z prostego kreatora, za jego pomocą wybrać styl wizytówki i wprowadzić pierwsze dane. Sama wizytówka to miniaturowy dokument, składający się z elementów graficznych i pól tekstowych. Po przygotowaniu można ją wydrukować na dwa sposoby: po sześć lub dziesięć sztuk na stronie.

Oczywiście uzyskanie właściwych rezultatów wymaga użycia dobrej drukarki i odpowiedniego rodzaju papieru. Problemem samym w sobie może się okazać ostatni etap pracy - precyzyjne pocięcie wydrukowanych wizytówek...

Informacjehttp://www.play.com.pl

Cena 19 zł

Faktura VAT 2003

Małe biuro

Faktura VAT 2003

Aplikacje do wystawiania faktur to jeden z najpopularniejszych rodzajów oprogramowania rodzimej produkcji. Program oferuje najważniejsze narzędzia do wystawiania faktur, faktur pro forma oraz faktur korygujących. Ma też bazę danych o kontrahentach, produktach i usługach. Wszystkie wystawione za pomocą programu faktury także są ewidencjonowane. Wygodna jest możliwość tworzenia faktury na podstawie jednego z wystawionych wcześniej dokumentów i jednorodny wygląd wszystkich baz: kontrahentów, sprzedawców, produktów i faktur. Szkoda, że zabrakło kilku ważnych opcji, m.in. jakiejkolwiek archiwizacji danych, wygodnego przeszukiwania bazy czy funkcji wystawiania rachunków uproszczonych. Producent aplikacji, firma internet ART, zapowiada wiele zmian i udogodnień w przyszłych wersjach, co oczywiście jest dobrą wiadomością, szkoda jednak, że opcje te nie znalazły się już w handlowej wersji 1.01-a.

Informacjehttp://www.ksara.pl ,http://www.play.com.pl

Cena 19 zł

Przelewy 2003

Chociaż program Przelewy 2003 przeznaczony jest głównie dla małych firm, to może się okazać, że najlepiej sprawdzi się w zwykłych, domowych zastosowaniach. Jest niemal bliźniaczo podobny do opisanego wyżej programu Faktura VAT 2003 - ma takie same opcje, podobną strukturę bazy i analogicznie się z nim pracuje. Zawiera bazę danych o nadawcach, odbiorcach, rodzajach wpłat i samych przelewach, umożliwia podgląd tworzonych dokumentów i oczywiście ich wydrukowanie w standardowym formacie druku wpłaty/przelewu.

Chociaż w aplikacji nie przewidziano możliwości drukowania przelewów pomiędzy kontami osobistymi, wystarczy wpisać imię i nazwisko w pole Firma, a program stanie się w pełni funkcjonalny także dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, które przecież też często dokonują przelewów i wpłat. Za pomocą programu Przelewy 2003 mogą przygotować odpowiednie druki w domu, skracając czas obsługi w banku czy na poczcie.

Natomiast przedsiębiorcom może brakować możliwości łatwego generowania druków zusowskich - wpłat składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W praktyce jednak tego typu wpłaty obsługiwane są najczęściej przez specjalne usługi bankowe i nie wymagają dodatkowych druków. W programie brakuje trochę, podobnie jak w przypadku Faktury VAT 2003, możliwości archiwizacji i eksportu danych.

Informacjehttp://www.ksara.pl ,http://www.play.com.pl

Cena 19 zł