Małe czy mniejsze?


Uwaga na VAIO

Bez obrazy - mówienie o pracy w terenie z VAIO jest chyba pewnym nieporozumieniem. Czas pracy komputera Sony ledwo przekraczający 100 minut praktycznie dyskwalifikuje to urządzenie, jeśli chodzi o możliwość pracę w podróży. Szkoda – minimalne rozmiary i masa tego notebooka wydawały się predysponować komputer właśnie do takich zastosowań. Poza tym komfort pracy z klawiaturą VAIO także pozostawia wiele do życzenia. Dość problematyczne jest rozmieszczenie klawiszy i touchpada. Utrudnione jest na przykład łatwe odnalezienie klawisza spacji.

Wyposażenie notebooka w port IE 1394 (szybkie złącze do przesyłu danych multimedialnych) było świetnym pomysłem konstruktorów VAIO. Minus? Naprawdę mało urządzeń wyposażono port tego typu (na przykład cyfrowe kamkordery Sony). Testowany przez nas egzemplarz nie zapewniał poprawnej pracy programowalnego przycisku wyłącznika.

Dla bardziej wymagających firma Sony przygotowała ulepszony model VAIO - 505TX. Z 10-calowym wyświetlaczem TFT i procesorem 300 MHz dostępny jest w cenie ok. 15800 zł (informacje: Karen, tel.(022)8739999).

Handheld PC:

Nie całkiem gotów do drogi

Reklamowane pod hasłem „PC companion” komputery wyposażane są w klawiatury, system Windows CE 3.0 i relatywnie spore ekraniki. Ich producenci obiecują, że za niewielką cenę staniemy się posiadaczami urządzenia zdolnego zastąpić podczas podróży zwykły komputer PC. Rzeczywiście – do prostych zastosowań jak sporządzanie krótkich notatek czy sprawdzania poczty elektronicznej –urządzenia te nadają się świetnie. Niestety, praca z Windows CE nie jest najwygodniejsza. Problemy z konwersją plików, kłopoty z synchronizacją oraz ograniczony rozmiar pamięci sprawiają, że w pewnych sytuacjach te urządzenia są po prostu bezużyteczne.

Przetestowaliśmy cztery komputery H/PC firm Hewlett-Packard, LG Electronics, NEC i Sharp. Urządzenia takie jak HP Jornada 820 oferują szeroki wachlarz funkcji i opcji na podobieństwo zwykłego notebooka, przy raczej niewygórowanej cenie. Komputery dobrze sprawdzą się nawet podczas realizacji bardziej złożonych prac. Pomogą zarządzać listą kontaktów, prowadzić nieskomplikowaną korespondencję elektroniczną, przeglądać prezentacje. Dla tych, którzy chcieliby wykonywać elektronicznie fotografie i przesyłać je pocztą, najlepszym wyborem okaże się zapewne Sharp Mobilon Pro PV-5000, który wyposażono w oprogramowanie służące do edycji grafiki oraz w możliwość współpracy przez port PC Card z kamerą Sharp. Pozostali użytkownicy PC najprawdopodobniej uznają tego typu konstrukcje za zbyt ograniczone. Zwłaszcza, gdyby chcieli pracować nad większym dokumentem tekstowym czy arkuszem kalkulacyjnym.

Awersja do konwersji

Większość użytkowników komputerów H/PC regularnie, za pomocą specjalnego oprogramowania, konwertuje pliki w celu przenoszenia danych pomiędzy zwykłym PC a palmtopem. Ale uważaj! Niektóre dane podczas procesu konwersji mogą zostać zagubione. Powinieneś liczyć się z utratą zdefiniowanych makr, filtrów i wykresów w arkuszach. Przygotowany przez nas w programie Word 97 skomplikowany dokument wymagał po konwersji jeszcze sporo pracy. Tabele utraciły wyrównywanie, stopki zostały usunięte itp.

Mieliśmy też problemy z prawidłową synchronizacją. Dane dotyczące zadań i kontaktów przesyłane były prawidłowo i pojawiały się w pamięci H/PC, kiedy tylko połączyliśmy go kablem transmisji szeregowej z komputerem PC. Niestety, inaczej było w przypadku plików (szczególnie tych większych) zapisanych w formatach Word lub Excel. Czasami transmisja nie była realizowana automatycznie, nawet wtedy, gdy nie było wątpliwości, że w pamięci H/PC jest wystarczająco dużo wolnego miejsca.

Formy

Komputery typu handheld różnią się między sobą kształtem oraz rozmiarami. Najmniejszy z testowanych modeli to LG Phenom Express Pro. Jego masa wynosi tylko około 850 g, wyposażony jest w 8-calową klawiaturę i 8,2-calowy, dotykowy ekran.

W pogoni za miniaturyzacją konstruktorzy pozbawiają komputery wszystkiego co zbędne podczas wykonywania najprostszych zadań. Rezulatat? H/PC wyposażone są w mniejszy zestaw złącz niż najprostsze i najtańsze notebooki. Wiele z tego typu urządzeń ma jednak jedno gniazdo PC Card, port na podczerwień, złącze USB, wbudowany modem, mikrofon i głośnik. Spośród urządzeń, którym mieliśmy okazję bliżej się przyjrzeć, zdecydowanie najsłabiej wyposażony był Sharp Mobilon Pro PV-5000 (zabrakło mikrofonu i portu USB).