Małe czy mniejsze?


Podobnie jak w przypadku superlekkich notebooków, miniaturowe H/PC wyposażane są w klawiatury zbliżone do klawiatur zwykłych komputerów. Niestety, walka o maksymalną miniaturyzację zmusza konstruktorów do zmiany pozycji niektórych klawiszy. Stosunkowo najlepiej pracuje się z klawiaturą HP Jornada 820. Jest to zasługą 17-mm przycisków i 3-mm przerw między nimi. Niestety, nawet w tym przypadku nie będziemy mogli szybko pisać bez chwili treningu i obycia z nietypowym rozmieszczeniem klawiszy. Stosunkowo dużo trudności sprawiło nam natomiast wprowadzanie tekstów do pamięci Phenom Express Pro.

Wyświetlacze montowane w komputerach H/PC to ekrany pracujące w technologii dual-scan o rozmiarach nieprzekraczających 9,4 cala przy maksymalnej rozdzielczości 800x600 pikseli w 256 kolorach. Mimo nie najlepszych parametrów, nawet w przypadku H/PC wyposażanych w ekrany dotykowe (na ogół gorsze od zwykłych) jakość uzyskiwanego obrazu jest i tak całkiem niezła.

Sharp-nięcie

Cechą charakterystyczną komputerów H/PC jest stosunkowo mała wydajność. Byliśmy naprawdę pod wrażeniem wyników osiągniętych przez Mobilon Pro PV-5000. Podczas naszych pomiarów okazało się, że większość zadań (także transmisję danych) komputer firmy Sharp wykonuje blisko 10 % szybciej niż jego konkurenci.

Ostry, wyraźny obraz na wyświetlaczu Mobilon w połączeniu z możliwością współpracy z miniaturową kamerą wideo i oprogramowaniem służącym do edycji zdjęć to wystrzałowa kombinacja. Z pewnością komputerem zainteresują się te osoby, którym potrzebne jest wykonywanie, prosta obróbka oraz przesyłanie nieskomplikowanych fotografii w terenie. Software do edycji grafiki, aby oszczędzać pamięć, oprócz innych funkcji, pomaga wycinać interesujące użytkownika fragmenty ujęć.

Kiedy do tego wszystkiego dołożyć wysokiej jakości klawiaturę, kolorowy wyświetlacz, długi czas pracy na komplecie baterii (ponad 6 godzin) dochodzimy do wniosku, że właśnie ten komputer jest najlepszy w swojej klasie.

Jeżeli Twoich wymagań dotyczących masy, rozmiarów czy kosztu nie są w stanie spełnić przenośne PC, być może zainteresujesz się komputerami z Windows CE. Jednak tak długo, jak niektóre z wad minisystemu operacyjnego nie zostaną poprawione w jego następnych wersjach, do bardziej złożonych zastosowań lepszy jest jeden z najlżejszych notebooków.

Który najlepszy?

 #Hewlett Packard Jornada 820##LG Phenom Express Pro##NEC MobilePro 800##Sharp Mobilon Pro PV-5000#
#Wyświetlacz##Doskonały.# Ostry i wyraźny obraz.#Średni.# Mimo, że ekran jest najmniejszy (8,1 cala), nie utrudnia po pracy.#Dobry.# Drugi z największych wyświetlaczy wśród H/PC. Ostry i wyraźny obraz.#Doskonały.# Duża ilość wyświetlanych barw oznacza lepszą grafikę.
#Wydajność##Średnia.# Szybka praca z dokumentami Word i Excel, ale wolny przesył danych. #Średnia.# Przysył plików trwa krócej niż w Jornada 820, ale praca z Word czy Excel jest wolniejsza.#Słaba.#Najwolniejszy przy pracy z różnymi aplikacjami, ale najszbciej przesyłał dane.#Doskonała.# Zauważalnie szybszy niż jakikolwiek testowany przez nas H/PC.
#Uwagi#Gniazdo PC Card, port USB, mozliwość nagrywania głosu.Gniazdo PC Card, port szeregowy i VGA. Oddzielny przycisk ułatwia zapisywanie komunikatów łosowych.Brak gniazda PC Card, ale jest złącze VGA i możliwość pracy z urządzeniami USB.Złącze PC Card, oprogramowanie do edycji grafiki, możliwość bezpośredniej współpracy z dedykowaną kamerą PC Card.
#Informacje#Glen, tel.(012)4226400LG, tel.(022)6061450Bull Polska, tel.(022)6685383NEP, tel.(022) 8275480
#Cena (1)#63443699W Polsce jeszcze nie ustalonaW Polsce jeszcze nie ustalona