Małe czy mniejsze?

Czy jesteś gotów do odstawienia wysłużonego notebooka? Superlekkie komputery przenośne i maszyny oparte na Windows CE mogą zastąpić te urządzenia, do których się przyzwyczaiłeś.


Czy jesteś gotów do odstawienia wysłużonego notebooka? Superlekkie komputery przenośne i maszyny oparte na Windows CE mogą zastąpić te urządzenia, do których się przyzwyczaiłeś.

W wyniku włamania do siedzib jednej z amerykańskich organizacji zginął jedyny laptop w firmie – prawie 4-kilogramowy Dell Latitude. Niedługo potem pracownicy przekonali się, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

„Tylko kilka osób używało przenośnego komputera” – mówi Julie Stephen Sherrier - kierowniczka jednego z działów okradzionej placówki. „Każdy z nas doskonale zdawał sobie sprawę, że urządzenie zabrane w podróż w tajemniczy sposób staje się coraz cięższe, przybierając na masie niemal z każdym krokiem”. Po namyśle pani Sherrier zdecydowała się na zakup Sony VAIO PCG-505GX (zaledwie około 2,3 kg) – reprezentanta wciąż rosnącej rodziny nowych, przenośnych komputerów opartych na procesorze Pentium MMX. „Zapomnieliśmy o zbolałych ramionach” - twierdzi zadowolona kierowniczka - „Teraz każdy chce pracować z przenośnym komputerkiem”.

Wybór pani Sharrier mógł paść na jeszcze mniejsze urządzenie. Mogła przecież kupić 1,2-kilogramowy komputer z Windows CE Pro – lżejszy, lecz niestety nieco mniej funkcjonalny niż Sony. Na rynku obserwujemy teraz bardzo ciekawą walkę. Toczy się ona między superlekkimi notebookami z Windows 98 i jeszcze lżejszymi notebookami z Windows CE – nazywanych Hendheld PC Pro (lub H/PC).

Co lepsze?

O uznanie użytkowników współzawodniczą dwie klasy urządzeń. Zarówno komputery należące do pierwszej jak i do drugiej grupy mają zbliżone rozmiary i wyglądają bardzo podobnie. Na tym podobieństwa się kończą. Sony VAIO 505GX, którego małe rozmiary i masa wzbudzają uznanie już od pojawienia się produktu na rynku, rozpoczął prawdziwy wyścig. Tuż po nim pojawiły się konkurencyjne produkty Della, Toshiby i innych firm. Superlekkie komputery przenośne trudno porównać do typowych modeli sprzedawanych notebooków. Nie są wyposażane w najszybsze procesory, ani w wewnętrzne stacje dyskietek. Komputer tego typu kosztuje na ogół kilkaset USD więcej niż konwencjonalny notebook o podobnej konfiguracji. Dlaczego? Choćby ze względu na to, że jego grubość to zaledwie 2,5 cm!

Po przeciwnej stronie barykady stoją miniaturowe komputerki z Windows CE –urządzenia Hewlett-Packarda, LG Electronics czy NEC-a, przypominają cyfrowe notatniki po kuracji sterydowej. Cała rodzina palmtopów obejmuje też bezklawiaturowe mini-PC. Nowa generacja urządzeń to jednak nieco większe konstrukcje (średnio o szerokości ok. 20 cm) o większej wydajności oraz komforcie pracy niż ich starsi kuzyni. Niestety, kolorowe wyświetlacze i wygodne klawiatury nie uczynią z nich rasowych notebooków. Nadal pozostają tylko nieco bardziej funkcjonalne niż PDA.

Mówiąc krótko - superlekkie notebooki to „prawdziwe komputery”, podczas gdy H/PC to tylko pewna alternatywa. Superlekkie notebooki wyposażane są w procesor Pentium MMX, podczas gdy ich lżejsi koledzy zawierają prostsze procesory mogące pracować tylko ze specjalnymi wersjami biurowych aplikacji.

Decydując się na wybór którejś z klas tych urządzeń, warto wziąć pod uwagę wiele dodatkowych atrybutów. Superlekkie komputery z Windows 98 są wyposażane w większe, wyraźniejsze wyświetlacze (o przekątnej sięgającej nawet 11,4 cala) niż komputery typu Handheld. Z drugiej jednak strony pracują znacznie krócej bez doładowywania akumulatorów niż ich lżejsi konkurenci (różnica waha się od 4 do 8 godzin). Notebooki z Windows pozwalają na używanie zwykłego oprogramowania, podczas gdy komputer hendheld PC potrzebuje specjalnego software’u oraz oprogramowania zapewniającego przesyłanie danych ze stacjonarnego PC. Poza tym superlekkie notebooki oferują znacznie więcej miejsca na przechowywanie naszych danych niż urządzenia z Windows CE (na dziś ich maksymalna pojemność dyskowa to 32 MB). Zwracając uwagę na ceny, dostrzeżemy wyraźną zaletę handheldów – urządzenia te kosztują znacznie mniej. Poza wyższym kosztem zakupu, do superlekkich notebooków należy dokupić zewnętrzny napęd CD, stację dyskietek. Można założyć, że średnio cena miniaturowego komputerka jest blisko dwukrotnie mniejsza niż średni koszt nowego, mininotebooka.