Małe firmy nadal poszukują pracowników

Z badań Agencji Badań Rynku OPINIA wynika, że sektor małych i średnich przedsiębiorstw wykazuje więcej optymizmu i jest bardziej odporny na kryzys niż duże przedsiębiorstwa.

Świadczy o tym fakt, że - mimo coraz wyraźniej zauważalnych objawów spowolnienia gospodarczego - mniejsze firmy nadal poszukują pracowników. Ich właściciele z o wiele większym optymizmem patrzą na perspektywy gospodarcze własnych firm, niż całej polskiej gospodarki. Jak wynika ze styczniowego monitoringu, przeprowadzonego na zlecenie Centrum Informacji Gospodarczej, według 50% ankietowanych właścicieli małych i średnich firm ich sytuacja gospodarcza w obecnym kwartale pozostanie bez zmian, dla 14% polepszy się, a dla 26% pogorszy. W ciągu trzech najbliższych miesięcy 33% małych firm chce zainwestować w szkolenia pracowników, a 20% z nich chce zwiększyć zatrudnienie.

W ciągu trzech najbliższych miesięcy 33% małych firm chce zainwestować w szkolenia pracowników, a 20% z nich chce zwiększyć zatrudnienie.

"Po dwóch pierwszych miesiącach 2009 roku odnotowujemy dużą aktywność małych firm w poszukiwaniu pracowników, porównywalną do tej, którą obserwowaliśmy w 2008 roku" - stwierdziła Beata Szilf-Nitka, dyrektor generalny portalu infoPraca.pl. W kwietniu 2008 r. infoPraca.pl uruchomiła program, dzięki któremu od dnia aktywacji konta do końca 2009 r. pracodawcy z małych przedsiębiorstw nie ponoszą opłat za korzystanie z usług tego serwisu. Dotychczas swoje ogłoszenia zamieściło na nim ponad 11 tys. małych firm.

Małe firmy są obecnie także atrakcyjnymi pracodawcami. Jak wynika ze wspomnianego już monitoringu małych i średnich przedsiębiorstw, 33% z nich wśród metod ograniczenia skutków kryzysu finansowego dopiero na 3. miejscu umieszcza zmniejszenia zatrudnienia. W pierwszym rzędzie chcą ograniczać wydatki związane z reklamą, marketingiem i bonusami. Nie brakuje też chętnych do pracy w małych i średnich firmach. W cenie jest ich większa stabilność finansowa oraz nie powiązanie z dużymi międzynarodowymi korporacjami i ich kłopotami kredytowymi. O atrakcyjności pracy w małej firmie decyduje także często sam sposób ich funkcjonowania - mniej sformalizowany proces podejmowania decyzji, szybsze reagowanie i dostosowywanie się do wymagań rynku oraz możliwość wykazania się przy różnorodnych zadaniach.

Według danych GUS, w Polsce jest ponad 2,5 mln mikroprzedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób i stanowią one aż 95,5% wszystkich firm. W sektorze małych firm prywatnych (do 49 osób) pracuje w sumie ok. 4,5 mln osób.

Badanie przeprowadzono w dniach 14-26 stycznia 2009 r.

Więcej informacji z rynku pracy

Ericpol Telecom zatrudni 100 programistów

Fujitsu Services zatrudni w Łodzi 500 osób

Niewielki spadek liczby ofert, ale informatycy wciąż w cenie

Branża IT: jakich pracowników szukali pracodawcy

Wystartował program dla studentów Grasz o staż

Nowe inwestycje firm IT w Warszawie