Małe jest piękne

Kamery stają się urządzeniami powszechnego użytku i już wkrótce być może zastąpią aparaty cyfrowe. Rośnie jakość zapisywanego obrazu, przy jednoczesnym zmniejszaniu ich gabarytów. Dziś przestaje mieć sens pojęcie: wyjść z kamerą, aby coś nagrać. Teraz kamerę już zawsze można mieć przy sobie.


Kamery stają się urządzeniami powszechnego użytku i już wkrótce być może zastąpią aparaty cyfrowe. Rośnie jakość zapisywanego obrazu, przy jednoczesnym zmniejszaniu ich gabarytów. Dziś przestaje mieć sens pojęcie: wyjść z kamerą, aby coś nagrać. Teraz kamerę już zawsze można mieć przy sobie.

Niestety, jest też wada takiego rozwiązania. To, co miało być największą zaletą miniaturowych kamer, stało się jednocześnie ich wadą. Kamera mieszcząca się w dłoni jest świetnym gadżetem, ale ze względu na wymiary z pewnością nie nadaje się do rejestracji np. wielogodzinnych imprez. Do cięższej pracy są przeznaczone kamery zakładane na ramię (te jednak już dawno temu zniknęły z rynku konsumenckiego) lub przynajmniej z uchwytem (paskiem) umożliwiającym stabilne trzymanie kamery. Proponowane dziś małe kamery należy chwytać dosłownie w dwa palce. Przed rozpoczęciem nagrywania warto też wybrać odpowiednią dla siebie metodę trzymania, zwracając uwagę na wszystkie elementy kamery. Istnieje bowiem duże ryzyko, że jednym z palców zasłonimy mikrofon, obiektyw czy też wciśniemy niechcący jeden z przycisków. Operacja ta naprawdę nie należy do najłatwiejszych.

Małe jest piękne

Parametry techniczne

Miniaturyzacja kamer wymusiła też na producentach zastosowanie innych, mniejszych nośników. Ma to ogromne znaczenie w czasach, gdy kamera jest o połowę mniejsza od kasety VHS. Generalnie można zaobserwować dwa trendy - miniaturyzację kaset cyfrowych (tą drogą poszło Sony, stosując w kamerach malutkie taśmy MicroMV) oraz stosowanie kart pamięci flash jako nośnik pamięci zarówno zdjęć, jak i filmów (tak postąpił Panasonic, wyposażając kamerę w kartę Secure Digital o pojemności 512 MB).

Na tym prawdopodobnie nie skończy się pomysłowość producentów. Przykładowo, Toshiba opracowała pierwszy na świecie dysk twardy mniejszy niż 1 cal, którego pojemność wynosi 4 GB. Od pewnego czasu oferuje już dysk o średnicy 1,8 cala. Być może to właśnie duże pojemności, które oferują dyski twarde, spowodują, że wkrótce w kamerach będą się obracały talerze.

Małe jest piękne

Parametry techniczne

Rynek miniaturowych kamer wideo dopiero powstaje, ale jego rozwój z pewnością będzie bardzo szybki i już wkrótce dołączą kolejni producenci. Zawsze jednak przed zakupem takiej kamery warto sprawdzić jakość zapisywanego obrazu, zastanowić się nad sposobem wykorzystania zapisywanych danych i kompatybilnością rozwiązania z posiadanymi już urządzeniami.

Do naszych testów trafiły trzy zupełnie różne urządzenia, których wspólną cechą były małe wymiary. Kamera Sony DCR-IP1E zapisuje obraz na małej taśmie MicroMV, zdjęcia zaś na karcie Memory Stick Duo. Kamera Panasonic SV-AV100 zarówno zdjęcia, jak i filmy w standardzie MPEG-2 zapisuje na karcie pamięci flash Secure Digital. Z kolei wielofunkcyjne urządzenie Trust 782AV LCD Power Video pełni jednocześnie funkcję aparatu cyfrowego, kamery zapisującej obraz w standardzie MPEG-4, dyktafonu cyfrowego i odtwarzacza plików MP3. Wszystkie pliki przechowuje na karcie pamięci Secure Digital.

I prawdopodobnie w tym kierunku potoczy się rozwój takich urządzeń. W jednej obudowie znajdzie się aparat cyfrowy, kamera, dyktafon, odtwarzacz plików multimedialnych, radio, budzik, telefon komórkowy i cokolwiek tylko wyobraźnia podpowie.

Trust 782AV LCD Power Video

Trust 782AV LCD Power Video to chyba jedno z najmniejszych urządzeń łączących tak wiele funkcji.

Małe jest piękne

To cyfrowy aparat, kamera (w tym także internetowa), dyktafon i odtwarzacz MP3. Jako nośnik pamięci służy w nim karta pamięci Secure Digital (w zestawie jest dołączona karta o pojemności 32 MB, maksymalnie zaś może mieć 512 MB). Do komputera urządzenie 782AV można podłączyć przez port USB 1.1.

Wyjście audio-wideo umożliwia odtworzenie zarejestrowanych obrazów i dźwięków na telewizorze. Wymiary urządzenia to 64 x 32 x 89 mm.

782AV zapisuje filmy w plikach ASF z kompresją w standardzie MPEG-4. Ich rozdzielczość wynosi 640 x 480 pikseli. Jakość filmów pozostawia wiele do życzenia (co poniekąd jest efektem zastosowanego standardu zapisu), przy filmowaniu na zewnątrz kolory oddane są w miarę wiernie, ale przy sztucznym oświetleniu są nienaturalne. Zarejestrowany obraz ma też zbyt dużo szumów.

Jako aparat Trust 782AV rejestruje zdjęcia w rozdzielczościach: 2304 x 1728, 1600 x 1200 i 640 x 480. Niestety, podobnie jak w przypadku kamery, ich jakość jest nie najlepsza. Wykorzystując dołączone oprogramowanie, wykonane zdjęcia można udostępnić na stronie:http://www.trustphotosite.com .

Małe jest piękne

Jako nośnik zastosowano kartę pamięci flash w standardzie MMC/SD.

W przeciwieństwie do rejestracji obrazu urządzenie bardzo dobrze sprawuje się jako dyktafon cyfrowy. Pliki dźwiękowe zapisuje w standardzie WAV, zaś na kartę o pojemności 32 MB można nagrać ponad 40 min materiału. Na 782AV można też odtwarzać przegrane wcześniej z komputera pliki MP3.

Trust 782AV LCD Power Video jest wyposażony w litowo-jonową baterię o dużej pojemności, ładowaną przez port USB po podłączeniu do komputera. Producent dołączył do niego polskojęzyczną instrukcję obsługi oraz oprogramowanie do przeglądania zdjęć i montażu filmów. W zestawie są też pokrowiec, mały statyw i słuchawki. Jak na tę cenę, całkiem nieźle.

Zdjęcia są rejestrowane przez matrycę CMOS o przekątnej 1/2 cala poprzez obiektyw 8,5 mm ze światłem F 2,8. W obiektywie umieszczono też przełącznik w tryb fotografii makrograficznej. Dostępny jest czterokrotny zoom cyfrowy oraz 10-sekundowy samowyzwalacz.

Małe jest piękne

Kształtem przypomina miniaturową kamerę z odchylanym kolorowym wyświetlaczem LCD. Przekątna wyświetlacza wynosi 4 cm. Pod wyświetlaczem ukryto 9 przycisków umożliwiających sterowanie funkcjami urządzenia (zmiana trybu pracy, wybór pliku do odtwarzania i uruchomienie go, zmiana ustawień itd.).

Dane techniczne

Producent: Trust

Model: 782AV LCD Power Video

Obiektyw (zoom; światło): 4x (cyfrowy); F 2,8

Nośnik: Secure Digital 32 MB

Przekątna LCD: 4 cm

Maksymalna rozdzielczość zdjęć: 2304 x 1728 pikseli

Funkcja kamery internetowej: tak

Cena brutto: 759 zł

Informacje: http://www.trust.com