Małe serce, duże oko

Prawie co miesiąc pojawiają się nowe modele aparatów cyfrowych. Także Olympus dynamicznie zmienia swoją ofertę. Tym razem zaprezentował aparat CAMEDIA C-760 Ultra Zoom z trzymilionowym sercem.

Cyfrówka jest najmłodszym i najmniejszym członkiem rodziny "ultrazoomów", charakteryzujących się optyką o dużym współczynniku powiększania. Camedia, tak jak jej poprzednicy, dysponuje bowiem dziesięciokrotnym zoomem o ogniskowej (w przeliczeniu na standard małoobrazkowy) 42-420 mm i świetle 1:2.8-3.7. Obiektyw składa się z jedenastu elementów zorganizowanych w siedem grup i zawiera dwa elementy asferyczne oraz jeden element niskodyspersyjny (ED). Taka konstrukcja optyki przyczynia się do częściowej redukcji opisywanego już na naszych łamach efektu aberracji chromatycznej.

Aparat właściwie nie pozwala na wykonywanie zdjęć szerokokątnych. Przy najkrótszej ogniskowej obejmiesz niewiele więcej niż za pomocą obiektywu standardowego (za "standard" przyjmuje się obiektyw o ogniskowej równej 50 mm). Obiektyw po przełączeniu w tryb Super Macro pozwala na wykonywanie zdjęć z odległości zaledwie 3 cm (przy krótkiej ogniskowej).

Podczas, gdy wykonujesz rejestrację sekwencji wideo, nagrywany jest również dźwięk, a tej funkcji nie oferowały niektóre wcześniejsze wersje, np. C-740.

Możliwości

Niestety, jak większość modeli z serii Ultrazoom, model C-760 dysponuje sensorem CCD o niewielkiej rozdzielczości - tylko 3 miliony pikseli.

Aparat ma sporo funkcji. Umożliwia fotografowanie w trybie ręcznego określania parametrów ekspozycji oraz preselekcji przesłony i czasu. Do mniej zaawansowanych fotoamatorów adresowane są cztery programy tematyczne (portret, zdjęcia sportowe, sceneria nocna, krajobraz).

Aparat dysponuje celownikiem elektronicznym o wysokiej rozdzielczości - 240 000 pikseli.