Małe, wielkie dyski Hitachi

Hitachi rozpoczęło dostawy nowych, bardziej pojemnych dysków twardych przeznaczonych do komputerów przenośnych. 1 - calowy Microdrive 3k8, kodowo nazwany "Mikey" jest bardziej pojemny i zużywa także mniej energii, co w przypadku przenośnej elektroniki jest niezwykle istotne. Jednocześnie firma wprowadziła ulepszenia do swojej 1,8 calowej serii Travelstar.

Microdrive 3k8. Po lewej - 6GB, po prawej 8GB

Microdrive 3k8. Po lewej - 6GB, po prawej 8GB

Dotychczas, najbardziej pojemny Microdrive oferował 6GB pojemności. W nowych dyskach, Hitachi zaproponowało o 2GB więcej. Oprócz tego, dyski zaopatrzone zostały w lepsze zabezpieczenia antywstrząsowe i chroniące urządzenia przed zagrożeniami występującymi w przypadku upuszczenia i uderzenia o ziemię. System, nazwany przez Hitachi ESP (extra sensory protection) wykrywa, gdy napęd znajdzie się w stanie swobodnego upadku i automatycznie odsuwa głowicę od powierzchni dysku. Według producenta pobór mocy zmniejszył się o 40 procent a wielkość samego sprzętu o około 20 procent (dyski ważą 13g a ich grubość wynosi jedynie 5mm). Pierwszy raz Microdrive wyposażone są w interfejs CE-ATA.

Wiele usprawnień nastąpiło również w 1,8 - calowych z serii Travelstar. Dzięki zastosowaniu mniejszych głowic odczytu/zapisu, dyski są znacznie cieńsze i lżejsze. Modele jednotalerzowe mają teraz 5 mm grubości a dwu talerzowe - ok. 8mm. Ich waga wynosi (w zależności od modelu) ok. 50 g. Podobnie jak w Mikey'ach zastosowano mechanizmy bezpieczeństwa ESP.

Do masowej sprzedaży dyski wejdą najprawdopodobniej w ciągu dwóch miesięcy.

Więcej informacji: Hitachi


Zobacz również