Maleje sprzedaż odtwarzaczy MP3

Według badań firmy GfK, w minionym roku sprzedaż odtwarzaczy MP3 spadła o 33%, a cały rynek przenośnych odtwarzaczy zmniejszył się o prawie 20% do 1,2 mln egzemplarzy.

Jak podaje Rzeczpospolita, w rekordowym 2007 roku Polacy kupili blisko 1,5 miliona cyfrowych odtwarzaczy muzycznych (1,1 mln odtwarzaczy MP3 i 0,4 mln MP4). Według danych GfK Polonia, w minionym roku sprzedaż MP3 spadła o 33%, natomiast MP4 wzrosła o 33 procent. W praktyce oznacza to, że rynek przenośnych odtwarzaczy zmniejszył się o 20% do 1,2 mln sztuk.

"Sprzedaż odtwarzaczy MP3 zupełnie padła, ale nie jest to odosobniony przypadek, bo wszystko sprzedaje się wolniej i w mniejszych ilościach. W przypadku odtwarzaczy cyfrowych jeszcze jakoś można zarobić na MP4, ale z każdym miesiącem zamówień jest już coraz mniej. Powodem takiego stanu jest rosnąca popularność nowoczesnych telefonów komórkowych, które mają w sobie wiele dodatkowych funkcji. To normalne, że klient nie kupi jedynie odtwarzacza, skoro może go mieć w telefonie z aparatem cyfrowym i dostępem do Internetu, a wszystko w bardzo podobnej cenie" - mówi dla PC World Adrian Koźniecki z firmy Xsonic, sprzedającej sprzęt elektroniczny.

Dobry odtwarzacz MP4 można kupić za 250 złotych, MP3 już za 100 zł. Jak przekonują sprzedawcy sprzętu elektronicznego, nie są to ceny konkurencyjne do ofert nowoczesnych telefonów w promocji za "złotówkę". Nowy trend wyraźnie pokazują dane firmy badawczej IDC - ubiegłoroczny rynek zaawansowanych komórek wzrósł pod względem liczby sprzedanych sztuk o 27%. Według Rzeczpospolitej w tym roku czeka nas co najmniej taki sam spadek sprzedaży odtwarzaczy MP3, jaki wystąpił w minionym roku.

"Rynek już się nasycił pewnymi towarami co jest naturalnym prawem. Kryzys dotknie każdy sektor rynku w mniejszym lub większym stopniu. Tak sie złożyło, że branża dóbr luksusowych jak np. samochody czy sprzęt elektroniczny muszą przejść przez to jako pierwsze. Jednak MP4 czy popularne iPhone'y również wpadną w ekonomiczny impas" - mówi dla PC World Łukasz Wójcik, doradca finansowy grupy Expander.

Zobacz też: Ranking produktów PC World.pl - odtwarzacz MP3.