Małpi gaj

Pięć części Planety małp powstało w ciągu zaledwie sześciu lat. Teraz bez problemu możemy je kupić wraz z dokumentem Behind The Planet Of The Apes.

Pięć części Planety małp powstało w ciągu zaledwie sześciu lat. Teraz bez problemu możemy je kupić wraz z dokumentem Behind The Planet Of The Apes.

Cykl, bo tak powinno się zdefiniować Planety małp, jest niczym platońskie odbicie idei swych czasów rzucone na wielki ekran. Jest też analizą ludzkiej kondycji, naszych słabości i żądz. Wyrosłe z kontestacji lat 60., nawiązujące do popularyzowanej wówczas fantastyki naukowej, stanowi ilustrację tych psychodelicznych czasów. Atutem, który powinien przekonać rodzimych kinomanów, jest też wyższość wersji europejskiej filmu nad amerykańską, gdzie obraz nie ma transferu anamorficznego.

Do obejrzenia prowokuje również kontrowersyjny film Tima Burtona, nawiązujący do motywów Planety małp. Warto zwrócić uwagę, że produkcja z 2001 r. nawet nie próbuje udawać, że mieści się w starej serii filmów - nie nawiązuje fabułą do małpiej sagi. Łamie nawet kilka przyjętych konwencji, co fanów nieco rozeźliło. Mistrzowi jednak się wybacza, co nie zmienia faktu, że nowej Planety małp do tego cyklu nie zaliczymy.

Planeta Małp - Kolekcja

Dystrybutor: Imperial Home Entertainment

Cena: 300 zł

Pierwsza część jest chyba najbardziej kultowa i trzeba przyznać, że oprócz filmu Burtona najbardziej efektowna. Wyróżnia ją także największy budżet, najbardziej spójny scenariusz i pełnometrażowa obecność gwiazdy - Charltona Hestona.

Grupa czterech astronautów wyrusza w kierunku Alfy Centauri. Na czas lotu zostają hibernowani. Awaryjnie lądują na dziwnej planecie, co jest jedynie początkiem problemów. Okazuje się, że podczas lotu zmarła jedyna uczestniczka wyprawy. Panowie zostają sami, jednak pozytywistyczny duch badaczy nie daje im się długo martwić.

Wyruszają na poszukiwanie życia. Ze zdumieniem odkrywają, że planeta jest zamieszkana przez znane im gatunki. Odnajdują na pół dzikich ludzi, co kończy się pojmaniem przez mówiące małpy. Podczas dramatycznej walki ginie kolejny kosmonauta, a główny bohater jest groźnie ranny w gardło. Rana uniemożliwia mu mówienie i przez dłuższy czas nie może on nawiązać kontaktu z ambitną szympansicą, zajmującą się psychologią zwierząt (czyli ludzi). Drugi kosmonauta staje się bardzo małomówny po dokonanej na nim lobotomii.