Maltretował kota - namierzyli go internauci. Są zawiadomienia o przestępstwie

W serwisie YouTube pojawił się wstrząsający film - na 30-sekundowym, amatorskim filmie zarejestrowany został młodzieniec uruchamiający dmuchawę do zboża i wrzucający do niej... kota. Autorzy najwyraźniej dobrze się bawili obserwując zwierzę "wystrzelone" na kilka metrów w górę i spadające z impetem na ziemię. Internauci, którzy obejrzeli filmik, byli oburzeni do tego stopnia, że podjęli próby zidentyfikowania mężczyzny. Próby okazały się skuteczne.

Film szybko zniknął z Sieci, lecz na tym sprawa się nie zakończyła. Został on bowiem skopiowany przez innych użytkowników i umieszczony m.in. w serwisie Wrzuta.pl. Obecnie kopia filmu wciąż jest dostępna w serwisie Wrzuta.pl.

Uwaga - materiał jest drastyczny!

Temat podchwyciły też media - o tej bulwersującej sprawie donoszą też czołowe portale informacyjne. Reakcje internautów były bardzo różne - od opinii lekceważących po głosy oburzenia:

- W takich chwilach wstyd mi że jestem człowiekiem. Niestety jest dużo takich idiotów, którzy dla swojej radochy męczą zwierzęta. Idioci i egoiści , nie liczą się z tym że to zwierzę też czuje , że je też boli. (Big B, TVN24).

a nawet agresję słowną i groźby:

- wpie...lic dziada do dmuchawy i niech lata nad slabszym potrafi sie znecac od

silniejszego spier....

kawal smiecia (robertus64, gazeta.pl)

Tego typu wypowiedzi dominowały w komentarzach do każdego z artykułów relacjonujących sprawę nagrania maltretowanego zwierzęcia. Na autorów filmu rozpętała się prawdziwa nagonka, którą niektórzy użytkownicy starali się łagodzić:

- Zachowal sie bestialsko, przypomniala mi sie akcja z psami przerabianymi na smalec (chociaz w tym wypadku mozliwe, ze kot przezyl), ale MOIM ZDANIEM nie zasluzyl na AZ TAKA nagonke. Teraz na bank policja bedzie dzialac pod presja i jesli trafi na wyjatkowo wrednego i podatnego sedziego (zakladam, ze internauci juz sie postaraja, zeby do konca mu zj%#ac zycie i na stale nabrudzic w papierach pozbawiajac mozliwosci dostania jakiejkolwiek sensownej pracy) dostanie wyrok wiekszy niz niektorzy dostaja za nieumyslne spowodowanie smierci albo pobicie ze skutkiem trwalego uszczerbku na zdrowiu. (użytkownik ziouas, Wykop.pl).

Internauci w akcji

Komentarzy krytycznych było zdecydowanie więcej i jak się okazało, znalazły one odzwierciedlenie w realnych działaniach podjętych przez społeczność Internetu. Podjęto próby zidentyfikowania mężczyzny na filmie. Na podstawie tablicy rejestracyjnej samochodu widocznego na filmie ustalono jego lokalizację, następnie naleziono jego profil w serwisie społecznościowym Nasza-klasa. Bydgoska policja otrzymała wiele zgłoszeń w tej sprawie - ich rozpatrywaniem ma się zająć od dziś.

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego za znęcanie się nad zwierzętami grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (za szczególne okrucieństwo - nawet dwa lata).

Jak oceniasz postawę internautów w tej sprawie? Czekamy na twoją opinię!

Aktualizacja: 12 sierpnia 2009 15:35

Policja zatrzymała już mężczyznę widocznego na filmie. Jest to 16-latek mieszkający w jednym z gospodarstw w powiecie bydgoskim. W gospodarstwie znaleziono też dwa koty - jeden z nich, wg wstępnych ustaleń, to sfilmowane zwierzę.

Do ustalenia pozostaje kwestia tego, kto nakręcił film.

Sprawą zajmie się sąd dla nieletnich.