Maluch

Czy warto kupować oddzielny modem do komputera stacjonarnego i kartę PCMCIA do notebooka?

Czy warto kupować oddzielny modem do komputera stacjonarnego i kartę PCMCIA do notebooka?

Najlepiej by było, gdyby można używać jednego uniwersalnego urządzenia do domu i podróży, a jednocześnie nie zajmującego wiele miejsca - tak jak karta PCMCIA. Taka idea zdawała się przyświecać firmie Microcom, gdy wprowadzała na rynek modem USB 56K Travel.

Maluch
Jest to jeden z pierwszych na rynku polskim modemów wykorzystujących standard USB.

Modem pracuje w standardzie V.90, a więc umożliwia transfer danych z prędkością do 56 kb/s. Oprócz V.90, modem obsługuje także większość starszych protokołów, m.in. V.34, V.34bis, V.32, V.32bis. Sprzętowa kompresja danych (V.42bis, MNP 5) i korekcja błędów (V.42, MNP2-4) są obecnie standardowo stosowane we wszystkich modemach, ma je również USB 56K Travel, który obsługuje także większość protokołów przesyłania faksów. Co więcej port USB jest niezbędny do instalacji urządzenia, o czym powinni pamiętać posiadacze starszych komputerów.

Sprawdziliśmy, jak urządzenie to sprawuje się w praktyce. W estetycznej saszetce znajdujemy modem, kabel USB, przewód telefoniczny oraz dyskietki ze sterownikami. Sam modem jest niewielki (96x62x20 mm) i przypomina kształtem napuchniętą kartę PCMCIA. Z tyłu modemu dostępne są trzy gniazda służące do podłączenia linii telefonicznej, telefonu oraz kabla USB, także trzy diody sygnalizujące pracę urządzenia. Do modemu dołączony jest CD-ROM z oprogramowaniem Trio Communication Suite 5.1.

Instalacja urządzenia przebiegła szybko i bezproblemowo. Jego praca również jest bez zarzutu - modem przeszedł pomyślnie przez wszystkie zaaplikowane mu testy.

Komu można polecić modem Microcom USB 56K Travel? Przede wszystkim użytkownikom komputerów przenośnych, którzy w domu korzystają także ze zwykłego komputera stacjonarnego. Modem pod względem wy-gody użycia niewiele ustępuje kartom PCMCIA i jest na tyle niewielki, że może być zabrany z notebookiem w każdą podróż. Jedynym mankamentem urządzenia jest wysoka cena.